Android Uygulamalar 5 Ekim 2016, 14:28
bluetooth-5-0-geliyor-bluetooth-5-0-teknik-ozellikleri-neler

Bluetooth 5.0 Geliyor! Bluetooth 5.0 Teknik Özellikleri Neler?

Biz zamanların en önemli paylaşım uygulaması Bluetooth’du. Kablosuz bağlantı ile cihazlar arasında veri gönderimi sağlayan Bluetooth, teknolojik standartların sürekli olarak yükselmesi karşısında yeni bir sürüm ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya karar verdi.

Son sürüm 4.2’nin ardından 5.0 sürümünü hazırlayan Bluetooth, bu sürüm ile birçok yeniliği de getirmeye hazırlanıyor. Yeni sürümün en büyük özelliği ise artık kullanıcıların daha uzak mesafelerden bile veri yollayabilme şansına sahip olmaları.

Bilindiği gibi Bluetooth, kablosuz bağlantı sayesinde akıllı telefonlar arasında veri alış verişinin sağlandığı bir uygulama. Son yıllarda özellikle fotoğraf ve video gönderiminde anlık mesajlaşma uygulamaları kullanılsa da Bluetooth hala hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

400 Metreye Kadar Veri Yollanabilecek

Bluetooth’un yeni sürümü 5.0’da veri kullanım mesafesi 400 metreye kadar çıkacak. Mesafenin bu kadar fazla artması, kullanıcıların çok daha fazla veri kullanımı yapabilmeleri şansını da sunuyor. Bluetooth kullanıcıları artık istedikleri zaman akıllı telefonları ve Bluetooth kulaklıkları arasında kolaylıkla bağlantı kurabilecekler.

Bluetooth’un yeni sürümü hakkında bilgiyi Linley Group verdi. Gruptan yapılan açıklamada, yeni sürüm ile birlikte kullanıcıların birçok ihtiyaçlarının ve taleplerinin de karşılanacağı söylenirken, özelliklerinin tamamı hakkında bilginin 2017 yılı başlarından itibaren paylaşılacağı ifade edildi. Şimdilik kulağımıza gelen ilk bilgi ise Bluetooth’un yeni sürümünde veri transfer hızının Bluetooth 4.2’den 2 kat daha hızlı olacağı yönünde. Bluetooth 5.0’ın ne kadar beğenileceğini ise bekleyip göreceğiz.

Yazar Bilgileri

single aliq123@hotmail.com
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap