Android Uygulamalar 3 Ekim 2016, 13:45
android-rom-nedir-cesitleri-arasindaki-farklar-nelerdir

Android Rom Nedir? Çeşitleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Android cihaz kullanıcıları özellikle mobil cihazlarda yüklenen Android Rom özelliği hakkında kafalarında birçok soru işareti oluşur. bu yazımızda Android Rom, çeşitleri ve farklarını incelemeye aldık.

Öncelikle Android Rom nedir sorusunun cevabı ile başlayalım. Android Rom, Android’in bireylere ya da kurumlara özelleştirilmiş hali olarak bilinir. Bu özel yazılım telefonunuza ya da başka bir mobil cihaza kolaylıkla yüklenebilir. İki çeşit Android Rom kullanılır. Bunlar Android Custom Rom ve Android Stock Rom olarak adlandırılır.

Android Stock Rom

Android Stock Rom resmi bir Rom sürümü olarak bilinir. Android işletim sistemini kullanan mobil cihazın üreticisi cihazı ile birlikte sunduğu Stock Rom sürümünü mutlaka belirli testlerden geçirmek zorundadır. testten geçen sürüm, belirlenen modele göre özelleştirilir. Kısacası aldığınız cep telefonu ile size gelen yazılıma Android Stock Rom denmektedir.

android-rom-nedir-cesitleri-arasindaki-farklar-nelerdir1

Android Custom Rom

Android Custom Rom ise bireysel kullanıcıların ya da resmi kuruluşların sahip oldukları resmi Stock Rom üzerinde kendilerine göre değişiklikler yaparak piyasaya sürdükleri yazılım olarak bilinir.

iki Android Rom çeşidi arasındaki farklar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Stock Rom üzerinde kullanıcının işine yarayan ve yaramayan birçok uygulama bulunur. Custom Rom’da ise kullanıcıların işine yaramayacak gereksiz uygulamalar kaldırılmıştır.
  • Stock Rom’da Ota üzerinden güncellemeler verilerek küçük hataların düzeltilmesi sağlanır. Custom Rom’da ise güncelleme şansı yoktur.
  • Stock Rom, kullanıcılara sunulmadan önce belirli testlerden geçer ve bu nedenle güvenilirdir. Ancak Custom Rom’da kuruluşlar ya da bireysel olarak gerçekleştirilen düzenlemeler sonucunda hatalar ya dda güvensiz kodlar bulunmaktadır.
  • Stock Rom yazılımında farklı bir telefonun arayüz yazılımını kullanma şansınız yoktur. Ancak Custom Rom’da telefon modelinizin üst modelinin arayüzü yazılımını kolaylıkla telefonunuza uygulayabilirsiniz.

Yazar Bilgileri

single aliq123@hotmail.com
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap