Kart Oyunları 31 Ocak 2014, 01:58
Yirmibir

Android Platformunda Farklı Bir Kart Oyunu “Yirmibir”

Kuşkusuz hepimizin yabancı filmlerdeki aldatıcı blackjack sahnelerini görüp blackjack oynamaya heveslendiği anlar olmuştur. Geçen hafta Google Play Store’da kendine yer edinen “Yirmibir!” adlı uygulama da böyle heveslendiğimiz anlarda imdadımıza koşup, gerçek bir blackjack masasında borç batağına saplanmamızı engelleyecek sanal bir blackjack simülasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Fakat Yirmibir!’in gerçek blackjack masalarında oyun oynamaktan aşağı kalır bir yanı yok. Çünkü Vegas kumarhanelerinde yaygın olan blackjack kuralları ve seçeneklerinin neredeyse tümünün yanında, nadir rastlanan “teslim olma” ve “sigortalama” gibi seçenekler bile oyunda mevcut. Üstelik oyunda blackjack masalarında yapılan; masaya çift tıklayarak kart isteme, kartların üzerinden el sallayarak durma, chipleri masaya koyarak bahis yapma gibi klasikleşmiş hareketlerin tümü telefonumuzda veya tabletimizde yapılabiliyor. Yapımcının entegre ettiği, cihazın ivmeölçerinin kullanıldığı bir sistem sayesinde cihazı para atar gibi ileri salladığımızda, oyun kendiliğinden paranın tümünü masaya atıyor. Cihazı para ister gibi bilekten geri çektiğimizde paramızı geri alıyoruz; el esnasında yine kart ister gibi cihazı kendimize doğru çektiğimizde, oyun bize kendiliğinden kart veriyor.

Yirmibir

Yirmibir Oyununu bilmeyenler için kısaca yirmibir oyunu:

Yirmibirde amaç, elimizdeki kartların değeri 21’i geçmeden 21’e yaklaşmaktır. Kasanın kartları el sonundan 21’e bizden daha yakınsa veya bizim kartlarımızın toplamı 21’i geçmişse kaybederiz. Eğer kartlarımız krupiye ile aynı toplama sahipse el beraberlikle sonuçlanır. Bunların yanında, asın değeri kart toplamına göre 1 veya 11 olabilir.

Yirmibir oyunu içerisinde yer alan butonlar, menüler ve açıklamaları:

Oyuna Başla: .Oyunu açtığımız gibi karşımıza gelen bu buton, oyunu eğer daha önce oynadıysak kaldığımız yerden devam etmemizi, eğer oynamadıysak ise yeni bir oyuna başlamamızı sağlıyor.

Sosyal:  Sosyal butonuna tıkladığımızda karşımıza gelen Sosyal menüsü, oyundaki istatistiklerimizi, kilidini açtığımız başarıları ve içinde en çok kazanan ve en yüksek seviyede olan oyuncuların bulunduğu liderlik tablosunu görebildiğimiz bir menü.

Nasıl Oynanır?: Bu menü ise yirmibirin nasıl oynandığını kullanıcılara olabildiğince basit bir şekilde anlatmaya çalışıyor.

Google Play Store üzerinde ücretsiz olarak sunulan Yirmibir! oyununu indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. İyi bir yapıya sahip olan bu oyun Android cihazınızı kastırmıyor; ayrıca cihazınızın ivmeölçeri ve dokunmatik ekranı ile tam uyumlu şekilde çalışıyor.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap