Android Haberler 17 Kasım 2013, 09:25
android_logo

Akıllı Telefon Pazarının Yüzde 81’i Android’in

Akıllı telefon denildiğinde kuşkusuz iOS ve Android işletim sistemli telefonlar akla geliyordu. Geçtiğimiz yıla kadar BlackBerry’nin adını da bu pazarda duyarken, ne yazık ki BlackBerry’nin tüketici pazarından çekilmesi ile pek bu firmanın adını duyacağımızı sanmıyoruz.  IDC tarafından yapılan analizlere göre Android akıllı telefon pazarının yüzde 81 payına ulaşarak 1. sıraya yerleşti. iOS ise yüzde 12.9 orana sahip olarak akıllı telefon pazarında ikinci sıraya yerleşti. 3. sırada ise 9.5 milyon akıllı telefon satışı ile yüzde 3.6 pazar payına sahip olan Windows Phone geldi.

android_logo

Geçtiğimiz yıla göre yüzde 51 oranında akıllı telefon cihaz sayısında artış gerçekleştiren Android bu yıl şimdiye kadar 211 milyon cihaz satışı gerçekleştirdi. iOS ise satışlarında yüzde 25.6 oranında bir artış sağlayarak 33.8 milyon iPhone satışı gerçekleştirdi. Bu pazarın kuşkusuz en büyük artış gösteren mobil işletim sistemi olan Windows Phone, 9.5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Bu satışların 8.8 milyonu Nokia Lumia cihazlarından oluştuğu da belirtilen bilgiler arasında yer alıyor.

BlackBerry cephesinde ise düşüşlerin devam edeceği ve uzun bir süre bu firmanın ilk üç içerisine girmesi olanağının düşük olduğu belirtiliyor. Kuşkusuz en iyi mobil işletim sistemlerinden olan Android’in liderliğini uzun süre koruyacağı iOS’un da ikinciliği uzun süre boyunca bırakmaması bekleniyor. 2014 başında yayınlanacak olan yeni istatistikli bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap