Android Haberler 1 Kasım 2013, 08:53
android-4-4-kitkat

Android 4.4 KitKat ile Gelen Yenilikler

Uzun zamandır liderliğini sürdüren Jelly Bean sürümü nihayet tahtını Android 4.4 KitKat’a bıraktı. Nestle Google ortaklığı ile çıkan Android 4.4 KitKat, 512 MB RAM taşıyan cihazlara destek sunabilecek. Dış görünüşünden çok iç yüzeyde yazılımsal olarak değişikliklere uğrayan Android 4.4 KitKat bu sayede orta seviye olarak tabir ettiğimiz Android tablet ve telefonlara destek sunabilecek. Jelly Bean ve alt seviyedeki Android sürümlerinde Google’ın ön yüklü uygulamaları biraz fazla RAM tüketimi gösteriyordu, işte bu yeni sürümde bu sorun da ortaya kalmış ve Google’ın ön yükleme uygulamaları en az seviyede RAM tüketimi gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra bu sürümün arayüzü de kendisini RAM’e göre otomatik olarak optimize edebiliyor.

Android 4.4 KitKat

Google Android 4.4 KitKat sürümünü ile Android 4.0 ve Android 2.3 sürümünde kalmış birçok cihaza Android 4.4 KitKat güncellemesi sunmayı amaçlıyor. Tabi ki Google’ın bu amacına ulaşıp ulaşmayacağı akıllı telefon üretici firmaların yapacağı çalışmalarla belli olacak. Hali hazırda Android 4.2.2 Jelly Bean desteği alabilecek birçok cihaz halen Android’in eski sürümünü kullanıyor.

Tablet kullanıcıları iyi bilir, oyun oynarken alt kısımda yer alan sanal menü tuşlarına yanlışlıkla tıkladığımızda direk olarak oyundan çıkış sağlanıyordu. Bu durum tablet kullanıcılarının en sıkıntılı olduğu konulardan birisiydi. İşte Android 4.4 KitKat güncellemesi ile bu sorun ortadan kalkacak. Tam ekran kullanımı sunacak olan bu sürüm ile sanal menü tuşları ve durum çubuğu otomatik olarak ortadan kaybolarak kazara bu tuşlara basmamızı engelleyecek.

Bazı Android sürümlerinde ne yazık ki çalan bir parçayı değiştirmek için kilit ekranını açarak uygulamaya girmemiz gerekiyordu. İşte bu sorun Android 4.4 KitKat ile ortadan kalkacak. Bu sürüm ile birlikte kilit ekranına müzik değiştirme kısayolları ve bir de kamera kısayolu ekleniyor.

Google’ın Hangouts uygulaması artık SMS ve MMS gönderimi için varsayılan uygulama haline geldi. Bunun yanı sıra kablosuz olarak yazdırma imkanı ve galeri içerisinde üçüncü taraf bulut depolama hizmetleri de bu sürüme yansıtıldı.

Android 4.4 KitKat’ın en önemli yeniliklerinden birisi ise cihaz sensörlerini optimize edebilecek olması. Böylelikle cihaz sensörleri önem ve grup sırasına göre sıraya koyacak ve güç tüketimini en iyi şekilde dengeleyecek.

Motorola Moto X’de gördüğümüz sesli komut fonksiyonları Android 4.4 KitKat ile bizlerle birlikte olacak. Bu yenilikle birlikte Google’ın ses tanıma motorunun yüzde 25 daha doğru çalıştığı belirtiliyor. Bu yeniliğin yanı sıra Android 4.4 KitKat ile birlikte kızılötesi kontroller, adım sayar ve NFC ödeme işlemlerine daha iyi destek sunulacak.

Bu yazımızda sizlere Android 4.4 KitKat güncellemesi hakkında kısa detaylar vermeye çalıştık. Tabi ki bu özellikleri daha iyi inceleye bilmemiz için bu sürümü kullanmamız gerekiyor.

Android 4.4 KitKat sürümünün ilk olarak Nexus 5’de boy göstereceğini hepimiz biliyoruz, bu cihazın haricinde Nexus 4, Nexus 7, Nexus 10, Galaxy S4 Google Edition ve HTC One Google Edition modellerine bu güncellemenin önümüzdeki haftalarda gelmesi bekleniyor.

Android 4.4 KitKat hakkında gelişecek güncelleme ve haberlerden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizleri takip etmeye devam edin.

Android 4.4 KitKat’ı Anlatan Kısa Video:

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap