Android Haberler 9 Ekim 2013, 09:54
android_logo

Android’in Daha Güvenli Olduğu Vurgulandı

Bilgisayar platformu kadar mobil platformda da virüsler bir hayli artış göstermekte ve kullanıcılara zarar vermekteler. Bu bağlamda yapılan birçok iyileştirmelere rağmen ne yazık ki tam anlamıyla virüslere karşı bir çözüm bulunabilmiş değil. Android platformunda olduğu kadar diğer mobil platformlarda da güvenlik tartışmaları zaman zaman alevlenebiliyor. Geçtiğimiz günlerde araştırma şirketi Gartner’in düzenlemiş olduğu bir etkinlikte konuşan Eric Schmidt (Google’ın eski CEO’su) Android’in iPhone’a göre daha güvenli bir yapıya sahip olduğunu belirtti. Birçok kişinin iPhone Android’e göre daha güvenli diye düşünürken Eric Schmidt’in Android iPhone’a göre daha güvenli sözü kafaları oldukça karıştırdı.

android_logo

Aslında Android platformu gerçekten güvenli bir yapıya sahip. Lakin Google Play Store haricinde uygulama yüklemeye izin veriyor olması güvenliği biraz düşürüyor. Örneğin en çok oynanan Android oyunlardan birisini Google Play Store üzerinden ücretli olarak satın almayıp da ücretsiz olarak sunulan .apk dosyasını Android cihazınıza kurarsanız büyük bir riske girmiş oluyorsunuz. Çünkü ücretli olarak sunulan bir uygulamanın ücretsiz apk dosyasında siz görmeseniz bile virüslü dosyalar bulunabiliyor.

Milyonlarca kişinin kullanmış olduğu Android ve iOS işletim sisteminin zararlı yazılımlara karşı her geçen gün daha iyi bir yapıya ulaşıyor olması bize gelecek dönemlerde en az virüsle karşı karşıya kalmamızı sağlayacak.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap