Android Haberler 2 Ağustos 2013, 15:36
quallcom snapdragon s4 pro vs snapdragon 800

Tek Çekirdekli İşlemci Mi? Yoksa Çok Çekirdekli İşlemci Mi?

Android telefon veya tablet alırken kuşkusuz en çok dikkat ettiğimiz nokta performans bakımından en iyi cihaz olmasıdır. 2012 yılı sonlarına doğru görmeye başladığımız dört çekirdekli işlemcilerle performans odaklı cihazların sayısı oldukça artış gerçekleştirdi. Tabi ki çekirdek sayısı ne kadar artış gösterse de performans bakımından yükseliş gösteremeyen cihazlar da yok değil. Bu yazımızda sizlere tek çekirdekli işlemcilerin mi daha iyi olduğu ya da çok çekirdekli işlemcilerin mi daha iyi olduğu konusunda kısa bilgi sunmaya çalışacağız. Tabi ki bu verilerimiz Qualcomm’un iki işlemcisi üzerinden değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede amacımız sadece sizlere bu konuda kısa bir bilgi sunabilmektir.

Geçtiğimiz yıl Qualcomm’un piyasaya sunmuş olduğu Snapdragon S4 Pro işlemcisi dört çekirdekli yapısı sayesinde en iyi performansı sunmayı amaçlıyordu. Bu yıl Qualcomm’un sunmuş olduğu Snapdragon 800 işlemcisi de 4 çekirdekli bir yapıyı bünyesinde barındırıyordu. Yapılan araştırmalara göre bu iki işlemcinin arasındaki farklılıklar anlatılmaya çalışılmış ve iki işlemcinin de dört çekirdeğe sahip olmasına rağmen arada büyük farklar gözlenmiş.

quallcom snapdragon s4 pro vs snapdragon 800

 

Krait 200 tabanlı 4 çekirdeğe sahip olan Snapdragon S4 Pro işlemcisi Adreno 320 grafik birimi kullanıyor. Snapdragon 800 işlemcisi ise 4 adet Krait 400 çekirdeği bünyesinde barındırıyor ve Adreno 330 grafik birimini kullanıyor. Grafikte görüldüğü üzere Snapdragon 800 işlemcisi Snapdragon S4 Pro işlemcisine yüzde 170 oranında bir performans farklı atmış durumda.

Genellikle 1.5 GHz hızında çalışan Snapdragon S4 Pro işlemcisi, 2.3 GHz hızında çalışan Snapdragon 800 işlemcisinden oldukça düşük bir puan alıyor. Burada en önemli nokta ise çekirdeğin hangi teknoloji ile üretildiği ve hangi hızda çalıştığıydı. Tabi ki iki işlemci içerisinde yer alan grafik biriminin de farklı olması bu işlemciler arasında farklara sebep olabiliyor.

Kısacası işlemci performansında en önemli nokta işlemcilerin çokluğu değil de hızlarının ne kadar yüksek olduğu ve fabrika üretim teknolojisinin kaliteli olmasıdır. Tabi ki bunların yanı sıra işlemci içerisinde yer alan grafik birimi ve LTE gibi teknolojilerin etkisi bulunmakta.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap