Motorola 2 Ağustos 2013, 08:32
moto x

Motorola Moto X’in Özellikleri

Uzun zamandır sessizliğini koruyan Motorola sonunda bombasını patlattı. Moto X adı verilen yeni  akıllı performans bakımından çok üstün özelliklere sahip olmasa da büyük bir ihtimal fiyatıyla iyi bir satış rakamına ulaşacak. Tamamen ABD’de tasarlanıp üretilen bu ürün bu özelliği ile akıllı telefonlar içerisinde ayrı bir yere sahip. Moto X 4.7-inç büyüklüğünde 720p çözünürlüğünde AMOLED ekrana sahip. Ürünün bu ekranı RGP alt piksel tasarımına sahip olacak. Kısaca bu ürün TFT ve IPS ekranlardaki gibi PPI değerleriyle benzer yoğunlukta bir ekrana sahip olacak.

moto x

720p çözünürlüğünde ekrana sahip olan bu ürün aslında bize göre bir hayal kırıklığı yarattı. Tabi ki Full HD çözünürlükte ekrana sahip olsaydı ona göre de donanıma sahip olması gerekirdi. Çünkü ne kadar yüksek çözünürlükte ekrana sahip olunursa o kadar da performansa ihtiyaç duyuyor. Motorola’nın bu akıllısına baktığımızda bizi farklı bir çekirdek yapısı karşılıyor. Qualcom ve Motorola’nın ortak çalışması ile ortaya çıkan bu işlemci 8 çekirdeği bünyesinde barındırıyor. Çift çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemcisine ve Motorola’nın geliştirdiği iki ayrı işlemciyi aynı çekirdekte buluşturarak en iyi performans alınması düşünülmüş.

1.7 GHz hızında çalışan bu Krait 200 tabanlı çift çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemcisinin yanında 4 adet Adreno 320 grafik birimine sahip olan ürün performans bakımından bizlere oldukça iyi hizmet sunacak. Üründe yer alan Snapdragon S4 Pro işlemcileri cihazın kullanımında işlev görürken cihazda yer alan diğer iki çekirdekten bir tanesi de mikrofona gelen sesleri işlemekle meşgul olacak. Böylece Google’ın Voice hizmeti gibi hizmetleri kullanırken ayrı bir tuşa basmaya gerek duymayacağız.

Motorola’nın geliştirmiş olduğu bu çekirdek yapısındaki diğer çekirdek ise diğer verileri işlemekle görevli olacak. Ürün hakkında şimdilik bu kadar bilgiye yer verilirken gelecek günlerde sunulacak yeni incelemelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap