HTC 27 Temmuz 2013, 13:01
Sony-Xperia-Z-vs-HTC-One

Sony Xperia Z ve HTC One Karşılaştırması

Bu makalemiz de  Sony XPeria Z ile HTC One’ ın karşılaştırmasını yapacağız. Bu iki telefon da Android pazarında şuan oldukça büyük rekabet içerisindeler. Bakalım teknik özellikler ve sayısal veriler ile hangisi daha üstün bir telefon olduğunu kanıtlayacak.

PİKSEL YOĞUNLUĞU
Piksel yoğunluğu sayesinde daha net ekran görüntüleri ve daha keskin yazılara sahip oluruz.Ekranın kalitesindeki en önemli ölçütlerden birisidir. Piksel yoğunluğunda HTC One, Sony XPeria Z’ den ortalama %13 gibi bir oranla önde. HTC One’ ın piksel yoğunluğu 469 PPI iken Sony Xperia Z’ nin 441 PPI. Buda HTC One ile daha net bir ekrana sahip olursunuz anlamına geliyor.

Sony-Xperia-Z-vs-HTC-One

EKRAN DAYANIKLILIĞI
Sony XPeria Z’ de kullanılan “Dragontrail Glass” cam ile HTC One’ da kullanılan “Corning Gorilla Glass” camın dayanıklılığını karşılaştırıyoruz. Sony XPeria Z camlardaki çizilmeye, kırılmaya, zedelenmeye karşı daha dayanıklı bir telefon. Bunun sebebi “Dragontrail Glass” camın “Corning Gorilla Glass” camdan daha dayanıklı olması.

RAM ÖZELLİKLERİ
Ram özellikleri başlığı altında iki telefondan birini daha kaliteli çıkarmamız imkansız. Çünkü Sony XPeria Z’ de HTC One’ da 2 GB’ lık RAM kullanıyor. Bu kaliteli iki telefonda da uygulama açıkken hiçbir şekilde kasma donma ve bunu gibi sıkıntılar yaşanmıyor.

İŞLEMCİ ÖZELLİKLERİ
Qualcomm’ un 1.7 GHz’ lik işlemcisini kullanan HTC One’ ın, Qualcomm Snapdragon 1.5 GHz’ lik işlemci kullanan Sony XPeria’ yı geçtiği görülüyor. İşlemci hızında bu iki telefon arasında yaklaşık %13 gibi bir fark olduğu gözlemleniyor. Ki %13 gerçekten yüksek bir rakam. HTC One’ ı kullanırken yüksek işlemci hızı sayesinde telefonunuzu oldukça hızlı bir şekilde kullanabilir, oldukça hızlı şekilde internette sörf yapabilirsiniz.

DAHİLİ HAFIZA
Dahili hafızada HTC One Sony XPeria Z’ yi 4’ e katlamış durumda. HTC One’ ın 64 GB dahili hafızaya sahip modelleri bulunurken Sony XPeria Z’ nin maksimum dahili hafızaya sahip modelleri 16 GB.

ARTTIRILABİLİR HAFIZA
Arttırılabilir hafıza yani “micro SD” kart uyumunda ise XPeria Z HTC One’ ı geride bırakmış durumda. Sony XPeria Z 16 GB’ a kadar “micro SD” kart ile uyumluyken HTC One’ da “micro SD” kart yuvası mevcut değil. Bu da HTC One’ a bir eksi.

NFC DESTEĞİ
Bu zamanların en büyük teknolojilerinden biri olan NFC Sony’ in Xperia Z’ sinde kullanılıyor. Fakat HTC One’ da Opisyonel olarak var. NFC olmayan bir HTC One alırsanız bu teknolojiden mahrum kalırsınız.

KAMERA KALİTESİ
13 MP’ lik kamerası ile fotoğraf ve video konusunda en net ürünleri vereceği gözlenen Sony Xperia Z oldukça önde. HTC One sadece 4 MP’ lik bir kamera kullanıyor. Buda Sony XPeria Z’nin 3.25 kat daha net fotoğraf çekebileceğini gösteriyor. Gerçekten HTC One kamera konusunda oldukça vasat.Ayrıca su altı fotoğraf ve video çekim teknolojisi sayesinde Sony akıllı telefonlarda kamera konusunda bir çığır açmış durumda. Bu yüzden kamera ve teknoloji konusunda Sony XPeria Z, HTC One’ a oldukça büyük bir fark attı.

VERİ AKTARIM HIZI
Sony XPeria Z’ nin ve HTC One’ ın veri aktarım hızlarını karşılaştırmak mümkün değil. Bunun sebebi ise iki telefonda LTE  100 Mbps’ lik veri aktarım hızına sahip olmaları. Veri aktarım hızında birbirlerine bir üstünlük sağlayamadılar.

BOYUTLAR
Hacimsel olarak baktığımızda Sony XPeria Z HTC One’ a göre %11 civarında daha küçük bir telefon. Konu uzunluğa geldiğinde ise Sony Xperia Z HTC One’ dan 1.6 mm daha uzun (Sony Xperia Z 139 mm / HTC One 137.4 mm). En boyutunda da Sony Xperia Z HTC One’ dan 2.8 mm önde ( Sony XPeria Z 71 mm / HTC One 68.2 mm). Ve bence boyutlarda ki en önemli madde olan inceliğe geldik. Sony XPeria Z HTC One’ a göre 1.4 mm yani %11 oranında ince ( Sony XPeria Z 7.9 mm / HTC One 9.3 mm).

SAYISAL VERİLER DIŞINDA
Bu bitmek tükenmek bilmeyen akıllı telefon pazarında Sony’ in XPeria Z’ si de, HTC’ nin One’ ı da oldukça iyi telefon. Ancak ben bu iki telefon arasında kalsaydık tercihimiz Sony XPeria Z’ den yana olurdu. Teknolojik özellikler ve sayısal verilerde iki telefonda baş başa bir grafik çizdi. Bundan sonra telefonun dizaynı ve görünüşü bizim nazarımızda devreye giriyor. Ve  Sony XPeria Z’ nin sahip olduğu su geçirmezlik özelliği ve su altı kamera özelliği akıllı telefon pazarında bir çığır açmış durumda. Bu gerçekten büyük bir teknoloji. Bu yüzden bizim gözümde Sony önde görünüyor.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap