Samsung 27 Temmuz 2013, 08:00
galaxy-s4-vs-xperia-z

Samsung Galaxy S4 ve Sony Xperia Z karşılaştırması

Bu karşılaştırma makalemizde sizlere son ve en yüksek teknolojiye sahip iki amiral telefonun kıyaslamasını yapacağız. Mavi köşede Samsung’  iftihar kaynağı Galaxy S4, kırmızı köşede ise Sony’ nin yeni telefonu XPeria Z.

PİKSEL YOĞUNLUĞU
Piksel yoğunluğu ve ekran büyüklüğünü ele aldığımızda iki telefon birbiri arasında üstünlük kuramıyor. Sebebi ikisi de 5 inçlik ekranlarında 1080×1920 piksel yoğunluğu kullanıyor olması. Bu yüzden Samsun Galaxy S4 ile Sony XPeria Z bize aynı güzellikte ve kaliteli görüntüler sunuyor.

galaxy-s4-vs-xperia-z

EKRAN DAYANIKLILIĞI
Ekran dayanıklılığı konusunda da “Dragontrail Glass”  ekran kullanan Sony XPeria Z, “Corning Gorilla Glass 3” ekranını kullanan Samsung Galaxy S4’ ten çizilmeye kırılmaya karşı daha dayanıklı. Bu iki ekran türünün aralarında çok fazla fark olmasa da yinede Sony XPeria Z bir üstünlük yakaladı.

RAM ÖZELLİKLERİ
Ram olarak  bu iki amiral telefonda 2 GB’ lık RAM kullanıyor. RAM konusunda da birbirlerine bir üstünlük sağlayamadılar.

İŞLEMCİ ÖZELLİKLERİ
Quad-core’ un  1.6 GHz’ lik işlemcisini kullanan S4, Qualcomm’ un Snapdragon Krait Quad-core 1500MHz’ lik işlemcisi bulunan Sony XPeria Z’yi geçiyor. Samsung Galaxy S4 ile arada pek fazla fark olmasa da XPeria Z’ ye nazaran daha hızlı telefonunuzu kullanabilir, internette sörf yapabilirsiniz. Durum şuan berabere.

DAHİLİ HAFIZA
Samsung’ un Galaxy S4’ ünde 64 GB’ a kadar dahili hafıza mevcuttur. Ancak bu rakam Sony’ in XPeria Z’ sinde 16 GB’ tır. Bu da  Samsung Galaxy S4’ ün 4 kat daha fazla dahili depolama alanına sahip olduğunu gösterir. Ki bu tür telefonlarda dahili depolamanın önemi oldukça fazladır. Bu yüzden Samsung Galaxy S4 bu konuda oldukça önde.

ARTTIRILABİLİR HAFIZA
İki telefonda da “micro SD” kart desteği olmasına rağmen Samsung Galaxy S4 burada öne geçiyor. Sebebi ise Galaxy S4 64 GB’ a kadar “micro SD” desteği verirken Sony XPeria Z’ de bu rakam sadece 32 GB.  Yani Samsun Galaxy S4 2 kat daha fazla arttırılabilir hafızaya sahip.

NFC DESTEĞİ
NFC destek konusunda da iki telefon birbirine üstünlük sağlayamıyor. Çünkü iki telefonda da NFC teknolojisi mevcut.

KAMERA KALİTESİ
Sony’ in XPeria Z’ si de, Samsung’ un Galaxy S4’ ü de 13 MP’ lik kamera kullanıyor. İki telefonla da harika çekim yapabilirsiniz. Ama XPeria Z’ de bulunun “Su Altı Çekim” modu ile su altında da anılarınızı kaydedebilirsiniz. Bu kamera konusunda XPeria Z’ nin üstünlüğünü açıkça kanıtlıyor.

VERİ AKTARIM HIZI
Bu karşılaştırmada da üstün Sony XPeria Z. Sony  100Mbps’ lik veri aktarım hızına sahip. Samsung Galaxy S4’ de ise 42 Mbps’lik aktarım hızı var. Sony XPeria Z ile ortalama 2 kat daha hızlı veri paylaşabilir ve aktarabilirsiniz.

BOYUT FARKI
Boyutlarda çok çok azda olsa Samsung Galaxy S4 XPeria Z’ den küçük. Küçük telefon severler için ne kadar güzel olsa da büyük telefon severler için tam tersi. O yüzden sayısal verileri yazıp bu konuyu sizin zevkinize bırakıyorum. İncelik konusunda iki telefonda 79 mm. Boyda Galaxy S4 2.4 mm daha kısa (Galaxy S4 136.6 mm / XPeria Z 139 mm). Ende de Samsung Galaxy S4 1.2 mm daha kısa (Galaxy S4 69.8 mm / XPeria Z 71 mm)

SAYISAL VERİLER DIŞINDA
Başa baş giden bu sayısal veriler dışında ki özellikleri ele alıyoruz. İki telefonda Android’ in 4.2 Jelly Bean sürümünü kullansa da ara yüz konusunda farkları var. XPeria Z’ de Sony, Galaxy S4’ te ise Samsung ara yüzü vardır. Bu ara yüzlerinin güzelliği kişiden kişiye değişebildiği için yorum yapmıyorum ancak ikisi de çok şık. Diğer ve can alıcı konu ise Sony XPeria Z’ nin su geçirmez yapısı ve su altı kamerası. Bu özellikler açıklandığında akıllı telefon pazarında resmen deprem yarattı. Bu müthiş teknoloji sayesinde Sony Samsung’ dan bir adım önde görünüyor.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap