HTC 27 Temmuz 2013, 21:04
galaxy-s4-htc-one

Samsung Galaxy S4 ve HTC One Karşılaştırması

HTC’ nin göz bebeği One ile Samsung’ un iftihar kaynağı Galaxy S4’ ü karşılaştıracağız. Bu iki telefon oldukça teknolojik ve kaliteli. Ama bakalım hangisi daha iyi.

PİKSEL YOĞUNLUĞU
Piksel yoğunluğu sayesinde daha net bir ekrana ve daha keskin yazılara sahip oluruz. Ekranın kalitesindeki en önemli ölçütlerden birisidir. Piksel yoğunluğunda HTC One, Samsung Galaxy S4’ ten ortalama %13 gibi bir oranla önde. HTC One’ ın piksel yoğunluğu 469 PPI iken Samsung Galaxy S4’ ün 441 PPI. Buda HTC One ile daha net bir ekrana sahip olursunuz anlamına geliyor.

galaxy-s4-htc-one

EKRAN DAYANIKLILIĞI
Ekran dayanıklılığı konusunda Samsun Galaxy S4, HTC One’ a göre daha ön planda. “Super AMOLED” ekran kullanan Samsung Galaxy S4 “Super LCD3” kullanan HTC One’ a göre daha dayanıklı ve daha parlak, net bir ekrana sahip. Ekran konusunda Samsung’ un kalitesi Galaxy S4’ te belli oluyor.

RAM ÖZELLİKLERİ
RAM bakımından iki telefonda 2 GB’ lık bir RAM kullanıyor. Bu RAM’ ler sayesinde bu iki telefonda uygulama açıkken telefonda hiçbir şekilde kasma, donma ve bunun gibi sorunlar oluşmaz. RAM konusunda birbirlerine bir üstünlük sağlayamadılar.

İŞLEMCİ ÖZELLİKLERİ
Quad-core’ un  1.6 GHz’ lik işlemcisini kullanan Samsung Galaxy S4, Exynos 5’ in 1.6 GHz’ lik işlemcisini kullanan HTC One’ a geçildiğini görüyoruz. İki işlemcide 1.6 GHz olmasına rağmen Exynos 5’ in işlemcisinin %6 kadar daha hızlı olduğu görülüyor. HTC One ile Samsung Galaxy S4’ ten daha hızlı bir şekilde internette sörf yapabilir, telefonunuzu kullanabilirsiniz.

DAHİLİ HAFIZA
Samsung Galaxy S4’ te HTC One’ da 64 GB’ lık dahili hafızaya sahip. Dahili hafıza konusunda birbirlerine üstünlük sağlayamadıkları için şimdi arttırılabilir hafızaya bakacağız.

ARTTIRILABİLİR HAFIZA
Samasung Galaxy S4 “microSD” desteği sayesinde 64 GB’ a kadar hafızasını arttırabilir. Ancak HTC One’ da hafıza arttırımı gibi bir durum söz konusu değil. Eğer bir 64 GB’ lık bir Samsung Galaxy S4’ e 64 GB’ lık “microSD” kart takılırsa, 64 GB’ lık bir HTC One’ a göre tam 2 kat daha fazla depolama alanına sahip olacaktır.

NFC DESTEĞİ
Bu zamanların en büyük teknolojilerinden biri olan NFC Samsung’ un Galaxy S4’ ünde kullanılıyor. Fakat HTC One’ da Opisyonel olarak var. NFC olmayan bir HTC One alırsanız bu teknolojiden mahrum kalırsınız.

KAMERA KALİTESİ
13 MP’ lik kamerası ile fotoğraf ve video konusunda en net ürünleri vereceği gözlenen Samsung Galaxy S4 oldukça önde. HTC One sadece 4 MP’ lik bir kamera kullanıyor. Buda Samsung Galaxy S4’ ün 3.25 kat daha net fotoğraf çekebileceğini gösteriyor. Gerçekten HTC One kamera konusunda oldukça vasat.

VERİ AKTARIM HIZI
HTC One veri aktarım hızında Samsung Galaxy S4’ ü geride bırakmış durumda. 100 Mbps’ lik veri aktarım hızına sahip olan One, 42 Mbps’ lik S4’ ü ikiye katlamış. Bu sayede HTC One ile 2 kat daha hızlı veri aktarabilir ve paylaşabilirsiniz.

BOYUTLAR
Hacimsel olarak Samsung Galaxy S4, HTC One a göre %14 daha az yer kaplıyor. Uzunluk konusunda HTC One, Samsung Galaxy S4’ ten 0.8 mm daha uzun (Samsung Galaxy S4 136.6 mm / HTC One 137.4 mm). En boyutunda ise Samsung Galaxy S4 1.6 mm daha uzun (Samsung Galaxy S4 69.8 mm / HTC One 68.2 mm). İncelikte Samsung Galaxy S4, HTC One’ ın önünde. Samsung Galaxy S4 1.4 mm yani %15 daha ince (Samsung Galaxy S4 7.9 mm / HTC One 9.3 mm).

SAYISAL VERİLER DIŞINDA
Sayısal veriler konusunda iki telefonda her ne kadar başa baş bir görüntü çizmiş gibi görünse de bize göre Samsung Galaxy S4, HTC One’ a göre daha önde. Özellikle HTC One’ ın kamerası bizi oldukça üzmüş durumda. Ama iki telefonda oldukça kullanışlı ve kaliteli. Eğer bu iki telefon arasında kaldıysanız sayısal verilere bakarak karar vermesi oldukça zor. Görünüş ve diğer dış etmenler burada devreye giriyor. Ama Samsung’ un kalitesi bir adım önde görünüyor.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap