Samsung 25 Temmuz 2013, 08:31
galaxy-s4-vs-iphone-5

Samsung Galaxy S4 ve Apple iPhone 5 Karşılaştırması

Akıllı telefon piyasasının en büyük iki rakibini bu yazımızda sizlere karşı karşıya getiriyoruz. İki ürün hakkında yaptığımız bu karşılaştırmada kişisel olarak fikirlerimizi sunduğumuzu da belirtmek isteriz. Lafı fazla uzatmadan Samsung’un ve Apple’ın şu anki en önemli iki telefonu Galaxy  S4 ile iPhone 5’ in karşılaştırmasına geçelim.

PİKSEL YOĞUNLUĞU
Galaxy S4 ün 5 inçlik ekranının çözünürlüğü 1080×1920 piksel. iPhone 5 in 4 inçlik ekranı ise 640×1136 piksellik çözünürlüğe sahip. Yani S4 ün piksel yoğunluğu çok daha fazla. Bu daha kaliteli bir görüntü sunuyor.

galaxy-s4-vs-iphone-5

EKRAN KALİTESİ
Süper AMOLED ekrana sahip olan S4,iPhone 5’ in IPS LED ekranına göre daha canlı ve daha dayanıklı.

RAM ÖZELLİKLERİ
S4’ ün 2 GB’ lık RAM’ ine iPhone5  1 GB RAM ile cevap veriyor. Oyun gibi yüksek performans gerektiren işlemlerin vazgeçilmezi olan RAM Samsung Galaxy S4’ te çok daha rahatlıkla ve cihazı zorlamadan yapılabilir.

İŞLEMCİ ÖZELLİKLERİ
Quad-core’ un  1.6 GHzlik işlemcisini kullanan S4, A6 Dual-core 1200MHz’ lik işlemcisi bulunan iPhone 5 i geçiyor. S4’ ün işlemci hızı daha fazla olduğundan dolayı telefonunuzu daha hızlı kullanabilir, internette sörf yapabilirsiniz.İşlemcideki çekirdek sayısında da S4 4 çekirdeği ile 2 çekirdeği bulunan iPhone 5’ i geride bırakıyor.

ARTTIRILABİLİR HAFIZA
iPhone 5’ in “micro SD” kart desteği olmamasından dolayı hafıza artırımı mümkün değil. Ancak Galaxy  S4’ de 64 GB’ ta kadar “micro SD” kart desteği mevcut.

NFC DESTEĞİ
Hızlı ödeme ve daha birçok alanda kullanılan NFC Samsung’ un S4’ ünde mevcut. Ancak bu teknolojiyi iPhone 5’ te göremiyoruz. Ki ülkemizde NFC teknolojisi yaygın olmadığı için artısını veya eksisini tam olarak karar verememekteyiz.

KAMERA KALİTESİ
Samsung S4’ te 13 MP’ lik kamera kullanırken, Apple iPhone5’ inde 8 MP ‘ lik kamera kullanmıştır.S4 ile Çok daha canlı ve kaliteli fotoğraflar, videolar çekebilirsiniz.

VERİ AKTARIM HIZI
Veri aktarım hızında iPhone 5 Galaxy S4’ ü geçiyor. 1000 Mbps’ ye varan bir veri aktarım hızına sahip iPhone5, 42 Mbps veri aktarım hızındaki S4’ ü solluyor.

BOYUT FARKI
Küçük telefon severler için iPhone 5 daha çekici geliyor. Galaxy S4’ e oranla %27 civarında daha az yer kaplıyor. Tabii ki bu durum büyük telefon severler için tam tersi.İncelik konusunda iPhone 5 Galaxy S4’ ü 0.3 mm ile geçiyor. iPhone 5’ in inceliği 7.6 mm iken Galaxy S4’ ün inceliği 7.9 mm. Pek bir fark olduğu söylenemez o yüzden önemsenmemeli diye düşünüyorum.

SAYISAL VERİLER DIŞINDA….
Tüm bu sayısal verilerde Samsung Galaxy S4’ ün üstünlüğü açıkça bariz. Fakat karşılaştırmanın sadece bu sayısal veriler ile yapılırsa yanlış olacağını düşünüyoruz. Kullanıcı bakımından arayüzün kullanım kolaylığı da çok önemli. Samsung Galaxy S4 “Android4.2JellyBean” işletim sistemini kullanıyor. Android işletim sistemi bir kesim tarafından ne kadar sevilse de bir kesim tarafından hala sevilmiyor hatta gereksiz bulunuyor. Apple iPhone 5’ te ise “iOS 6” yı kullanıyor. Bu işletim sistemi Apple’ ın da övündüğü gibi sadelik ve kullanım kolaylığı ile ön planda.
İşletim sistemleri ve ara yüzler konusunda sayısal veriler olmadığı için kesin bir üstünlük yapmak doğru olmaz. Bu konular insanların zevklerine göre değişir. Kimisi Android kullanımını sever ve her telefon değiştireceğinde ilk tercihi Android’ li telefonlar olur. Kimisi ise “iOS” un sadeliğine ve kullanım kolaylığına yada ara yüzüne olan sevgisinden dolayı telefon alacağı zaman iPhone’ dan başka bir tercih kullanmaz.
Ancak şöyle bir gerçekte var cihazın içinde kullanılan parçalar ve o parçaların kalitesi bakımından Samsung’ un “amiral gemisi” Galaxy S4 iPhone 5’ den çok daha önde.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap