Android Haberler 23 Temmuz 2013, 12:10
exynos-5420

Yenilenmiş Exynos 5 Octa Duyuruldu

Samsung’un Snapdragon 800 tanıtılmadan büyük başarılara ulaşmış Exynos 5 Octa işlemcisi Snapdragon 800 tanıtımıyla birlikte test yarışında geride kalmıştı. Bugün duyurulan Exynos 5 Octa işlemcileriyle eski nesil Exynos 5 Octa işlemcilerine göre yüzde 20 performans artışı yakaladığını duyuran Samsung böylelikle benchmark skorlarında gene lider konuma ulaşmayı hedefliyor. Cortex-A15 çekirdeklerinin 1.8 GHz hızında çalıştığı belirtilen yeni Exynos 5 Octa’de Cortex-A7 işlemcilerde 1.3 GHz hızında çalışıyor. Eskiye göre yüzde 20 artışı böylelikle yakalayan firma ayrıca grafik biriminde de değişikliğe gitmiş.

exynos-5420

Yeni Exynos 5 Octa işlemcilere Exynos 5420 ismini veren firma yeni işlemcilerinde Mali-T628 grafik birimine yer veriyor. Power VR5’den ARM’a geri dönüş sağlayan firma böylelikle ilk işlemcilerde hüsran gerçekleştiren grafik biriminden de kurtulmuş. Exynos 5420 işlemcisinde 6 çekirdekli Mali-T628 kullanılırken böylelikle 2500 x 1600 gibi yüksek çözünürlükleri rahatlıkla açabilmeyi kolaylaştırmış.  Batarya kullanımında da performans artışı sağlayan yeni grafik birimi ayrıca ekranın sık sık yenilenmesi gereken oyun ve uygulamalarda da en iyi batarya kullanımını sunuyor.

Samsung bu yeni yongasetini gelecek ay seri olarak üretmeye başlayacak. Yüzde 20 performans artışı sağlayan yeni işlemcilerin ise ilk olarak Galaxy Note 3’de kullanılması bekleniyor. Böylelikle Galaxy Note 3 performans bakımından Galaxy S4 gibi akıllıları geride bırakacak.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap