Android Haberler 17 Temmuz 2013, 16:54
android rom

ROM Yüklemek Garanti Dışı Bırakır mı ?

Öncelikle ROM’un ne olduğunu kısaca açıkladıktan sonra bu bilgiyi paylaşmak daha yerinde olacaktır. ROM, bir bellek çeşididir ve Android işletim sistemi bu bellekte depolanmıştır. Bu belleğin içeriğine ulaşmak için bazı müdahalelerde bulunmanız gerekir. Bu işleme de “ROM Yüklemek” denmektedir. Stock ROM ve Custom ROM olmak üzere iki çeşidi vardır.

Stock ROM:  Üreticinin, cihazınız için özel olarak hazırladığı, garantisini verdiği ve güncellemelerini yaptığı işletim sistemi sürümüdür. Yani telefonunuza gelen resmi güncellemelerdir.

Custom ROM:  geliştiriciler ve amatörler tarafından Stock ROM’lar üzerinde oynanarak dağıtılan işletim sistemi versiyonlarıdır.

android rom

Stock ROM cihazınızı herhangi bir garanti dışı uygulamaya tabi tutmazken, Custom ROM’ları  çoğu üretici garanti dışı bırakma sebebi saymaktadır. Hatta HTC firması “Security ON/OFF ” (S-ON/OFF) ve “CID” gibi tedbirler almıştır cihazın üzerinde işlem yapılıp yapılmadığını anlamak için.

O hâlde cihazınızı servise gönderirken ne yapmalı ?

En basiti orijinal ROM’u tekrar geri yüklemelisiniz. Eğer çok gelişmiş bir güvenlik sistemi yoksa genelde servisler bunu anlamaz. Tercih size kalmış.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap