Android Haberler 11 Temmuz 2013, 14:34
Android-Virus

Google, Android’de Bulunan Açığa Karşı Çözüm Arıyor

Android 1.6 Donut ve üzeri işletim sistemlerini etkilediği ortaya çıkan Ana Anahtar (Master Key) isimli açığa karşı güvenlik önlemleri alınmaya başlandı. Bluebox Labs’ın keşfettiği bu açık 4 yıldır cihazlarımızda yer alıyordu. Son zamanda açığa çıkan bu açığa karşı Google sonunda gerekli düzeltmeleri partnerleri ile paylaşmaya başladı. Android işletim sistemini kullanan tablet ve telefonlarda yer alan bu açığın kısa zamanda üreticiler aracılığıyla sunulacak yamalarla kapatılması düşünülüyor.

Android-Virus

Bu açığı kapatma çalışmasına ilk başlayan firmanın Samsung olduğu görülmekte. Bazı ülkelerde kullanıcılarına ufak yamalar sunan Samsung’un kısa zamanda tüm cihazlarından bu açığı sildirmesi beklenmekte. Ayrıca Google yaptığı araştırmalar ile Google Play Store’da yer alan uygulamaları incelediğinde herhangi bir kanıt bulamadığını ve bu açığın minimum riske sahip olduğunu belirtmekte.

Yine de bu açığa çıkan açığa veya başka açıklara karşı cihazınızı sık sık güncellemeye özen gösterin.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap