Android Haberler 26 Haziran 2013, 17:12
android_logo

Android Telefon veya Tableti Güvenli Modda Çalıştırma

Bilgisayarımızdaki Windows işletim sistemi ile birçok benzerliğe sahip olan Android’in güvenli kipte nasıl çalışacağına dair sizlere kısa bilgiler vermeye çalışacağız. Aynı Windows işletim sisteminde olduğu gibi benzer bir yapıya sahip olan güvenli kip modunda birçok sistem ayarını değiştirebilir, uygulamaları kapatabilir veya cihazınızda yer alan sistem yazılımları hariç diğer yazılımları kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Android cihazınızın güvenli kipte açmak için üç farklı yöntem sunuyoruz. Kısaca bu yöntemlerden bahsetmeye başlayalım.

android-4.1-guvenli-mod

Android cihazınızı güvenli moda almak için ilk yöntem:

Android 4.1 Jelly Bean ve öncesi Android tablet veya telefona sahipseniz güvenli moda almadan önce ilk olarak cihazınızı kapatıyorsunuz. Cihazınızı kapattıktan sonra açma tuşuna basılı tutuyor ve cihaz açılırken ekran logosu görüldüğü anca ses kapama ve açma butonuna aynı anda basıyor. Kısa bir beklemeden sonra cihaz açıldığında göreceksiniz ki cihazınız güvenli modda açılmıştır.

Eğer ki cihazınız Android 4.1 ve Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemine sahipse daha kolay bir yöntemde güvenli kipi açabiliyorsunuz.

Bu işlemde cihazınızın kapatma tuşuna basıyoruz. Ama kapatmıyoruz. Cihazınızın kapatma tuşuna bastığınızda karşınıza cihazı kapat, uçak modu ve yeniden başlat seçenekleri geldiğinde telefonu kapat butonuna uzunca basılı tutuyoruz. Basılı tuttuğumuzda size cihazı güvenli modda açalım mı diye bir soru sorulacak. Bu soruya evet yanıtı verirseniz cihazınız yeniden başladığında güvenli modda açılmış olacaktır.

Böyle durumlarda Android tabanlı tablet ya da telefonunuzu güvenli modda açabilir, cihazın kilitlenmesini sağlayan ayar ya da uygulama silinebilir. Böylece stabil olarak çalışmayan sisteme müdahale edip, kararlı bir hale getirebilme imkanı bizlere sunuluyor.

Eğer ki kullanmış olduğunuz cihaz Android Gingerbread tabanlı işletim sistemini kullanıyorsa, ayarları açan üç çizgili butona ve cihazın açılış anında bas-çek yaparak güvenli moda giriş yapabilirsiniz.

Sizlere sunduğumuz bu üç farklı yöntem ile sahip olduğunuz Android cihazınızı güvenli kipte açabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilir gerekli ayarları yapabilirsiniz.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap