Araçlar 22 Haziran 2013, 23:09
splashtop

Android İşletim Sistemi Üzerinden Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Uzak Masaüstü bağlantısının ne olduğunu kısacak tanımlayarak bu yazımıza başlayalım; uzak masaüstü bağlantısı, internete bağlı iki cihaz arasında gerçekleştirilen ve bilgisayarlardan herhangi birini internet üzerinden o bilgisayara bağlanarak kontrol etmeyi amaçlayan bağlantı tipidir. Uzak masaüstü tüm işletim sistemlerinde genel anlamı ile iki farklı şekilde yapılır. Bunlardan ilki sabit – statik IP yöntemi. Bu yöntemin kullanılabilmesi için bağlanmak istenilen bilgisayarın bir statik IP adresine sahip olması gerekir. Statik IP adresi de ülkemizdeki TTnet gibi ISP, yani internet servis sağlayıcısından aylık belli bir ücret ödenerek alınabilir. Bir diğer yöntem de üçüncü parti uygulamalar kullanarak bu bağlantıyı sağlamaktır. Bu yazımızda bahsedeceğimiz Splashtop Remote Desktop uygulaması ile Android cihazlarınız üzerinden Windows ve Mac işletim sistemlerini yönetebilirsiniz.

splashtop

Uygulamayı cihazınıza yüklediğinizde cihazınız ile aynı ağda olan diğer işletim sistemlerini uygulama otomatik olarak tanıyor. Karşınıza gelen listeden istediğiniz bilgisayarı seçip, parolanızı girmeniz işletim sistemini Android cihazınız üzerinden yönetmeye başlayabilmeniz için yeterli. Uygulamanın güzel özelliklerinden birisi GMail hesabınız ile senkronize olarak çalışarak, bilgisayarınız ile aynı ağ üzerinde olmasanız bile mobil internet bağlantınız üzerinden karşıdaki işletim sistemini yönetmeye başlayabilmeniz. Uygulamanın ücretli – ücretsiz iki farklı sürümü bulunuyor. Uygulamanın ücretsiz sürümü yalnızca kablosuz ağ üzerinden çalışıyor, yani yalnızca aynı ağ üzerinde bulunduğunuz cihazlara erişebilmenizi sağlıyor. Ücretli sürüm ise mobil internet ve 3G bağlantınız ile farklı ağlar üzerinde olan cihazları yönetebilmenizi sağlıyor.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Splashtop Remote Desktop uygulamasının ücretsiz sürümünü cihazınıza indirebilirsiniz.

splashtop-apk

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap