Android Haberler 17 Haziran 2013, 00:34
android_logo

Bazı Firmalar Android’i Avrupa Birliği’ne Şikayet Etti

Microsoft ve Nokia gibi 17 farklı şirketi Android’i Avrupa Birliği Komisyonuna şikayet etti. Nisan ayında gerçekleşen bu şikayet kabul edildi ve Android için soruşturma başladı. Bu soruşturmanın konusu ise Google’ın Android kullanan firmalara Android işletim sistemli telefonlarını Android kullanmayan akıllı telefonlarından daha önde satışa sunmasını istemesi belirtiyor.Yani Android işletim sistemi kullanmayan ürünlerinizi daha sonra satışa çıkarın gibi bir açıklama olabilir.

android logo

Komisyon yetkilileri ilk olarak iddiaların gerçek olup olmadığını anlamak için Google ile çalışan firmalara 23 sayfalık sorular yolladılar. Bu soruların cevaplarına göre yol alacak olan komisyon daha sonra Google’dan bir yanıt isteyecek. Tabi ki Google, bu çalışmaların başlamasından sonra komisyona sunduğu bir yanıtta Android’in açık kaynak kodlu bir sistem olduğunu ve kendi iş ortaklarının bu işletim sistemini kendilerinin istediği şekilde geliştirebileceklerini belirtiyorlar. Ayrıca Google’ın bu yanıtında alınan son kararların iş ortaklarına, operatörlere ve kullanıcılara ait olduğunun da altı çizilmiş durumda.

Bakalım Google ile diğer firmaların bu çekişmesi nasıl bir sonuca ulaşacak.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap