Verimlilik 16 Haziran 2013, 09:40
CPU-Z-android-1

Android için CPU-Z Uygulaması Sunuldu

Windows platformu üzerinde sunulan neredeyse birçok programı artık Android platformu üzerinde görmemiz mümkün hale geldi. Bu programlar sonuncusu ise CPU-Z oldu. Bilgisayarımız üzerinde oldukça sık kullandığımız programlardan olan CPU-Z, Android telefon veya tabletlerde de aynı şekilde çok kullanacağımız uygulamalardan olmaya aday. Bilmeyen arkadaşlarımız için CPU-Z’nin ne olduğunu belirtmek istersek, bu uygulama ile işlemci, grafik işlemci, RAM,batarya gibi birçok birimin bilgisine rahatlıkla ulaşabiliyoruz.

 

CPU-Z-android    CPU-Z-android-1

CPU-Z uygulaması 5 farklı sekmeden oluşuyor. Kısaca bu sekmelere göz atalım:

SOC sekmesinde cihazımızda kullanılan işlemci ve grafik işlemcinin detaylı bilgilerine yer veriliyor. Kullanılan işlemcinin hangi mimaride çalıştığı, anlık kullanım hızı, hangi çekirdeklerin aktif olduğu gibi bilgileri bu bölümde rahatlıkla görebiliriz.

System sekmesinde ise cihazın sahip olduğu RAM miktarı, kullanılan RAM miktarı, Android işletim sisteminin sürümü ve ekran hakkında bilgiler bu sekmede yer alıyor.

Battery sekmesinde ise cihazın batarya kullanımı, batarya doluluk oranı, bataryanın sıcaklığı ve voltajı gibi bilgileri görebiliriz.

Sensors sekmesinde ise cihazımızda yer alan sensörlere göz atmamız mümkün. Tabi pek anlamadığımız bir sekme olan bu bölüm bizlere kısa bilgiler sunuyor.

About kısmında ise, CPU-Z’nin sürümü, eğer ki uygulamada hata varsa bilgi yollama, cihaz ayarlarını ayarlama ve bunun gibi işlemleri yapacağımız bölüm.

Google Play Store üzerinde ücretsiz olarak sunulan CPU-Z uygulamasını indirmek için bu linki kullanabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için Android 3.0 ve üzeri işletim sistemine sahip olmanız gerekiyor. Düşük RAM ve işlemci tüketen bu uygulama oldukça iyi bir yapıya sahip. Sizlerde cihazınız hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap