Android Haberler 31 Ekim 2012, 23:28
android_kamera

Android 4.2 ile Gelen Yenilikler

Android giderek daha fazla gelişmiş özellikler ile çıkarken kullanım oranını da giderek yükseltiyor. Android 4.2 sürümü ile birlikte kullanıcıların işine yarayacak birçok yenilik beraberinde geliyor.

Google, Nexus 4 tanıtımından sonra Android 4.2 sürümünü tanıttı. Merakla beklenen yeni sürüm hiç bir uygulama olmadan saf şekilde birçok özelliğe sahip olarak geliyor. Bununla beraber Android 4.2 üzerine uyarlanan yeni uygulamaları yükleyerek çok daha fazla yeniliğe sahip olabilirsiniz.

 İşte yeni sürüm ile gelen özellikler:

1- En dikkat çeken yenilikler arasında çoklu kullanıcı hesapları geliyor. Bu özellikle birlikte aynı bilgisayar ortamında olduğu gibi birden fazla kişi farklı hesapları tablet üzerinden açabilecek. Yani her kullanıcının kendine özel oturumu olabilecek ve her oturumda kendi duvar kağıdını belirleyebilecek veya araç çubuğunu kendi isteği doğrultusunda düzenleyebilecek. Bu özellik sayesinde aynı cihazı kullanan farklı kişiler hiç bir sorun yaşamadan işlerini halledebilecek. Aynı zamanda kişiler ana oturum üzerinden de istedikleri hesabın yetkisinde kısıtlayabilecek. Yani bilgisayar oturumuna yakın bir özellik.

2- Android eski sürümünden gelen bildirim ekranı özelliği geliştirilmiş. Kullanıcılar bu ekran sayesinde eskiden kolayca ekran parlaklığı ve kablosuz ağ ayarlarını yapabiliyorken gelişen özelliklerle beraber daha fazla kısa yola sahip olacak. Kullanıcıya zaman kazandırmak için geliştirilen bildirim ekranında var olanlara ek olarak uçak modu seçebilmek gibi yeniliklerde getirilmiş.

3- Panorama çekim modu özelliği ile Android 4.0 sürümü ile tanışan kullanıcılar 4.2 sürümü ile beraber artık sağa, sola, aşağı ve yukarı şekilde küre şeklinde de fotoğraf çekimi yapılabilecek. Fotoğraflar JPEG formatı ile kayıt ediliyor. Ayrıca çekilen fotoğrafları Google Maps’e gönderme özelliği de eklenmiş.

4- Yine zamandan tasarruf sağlayan hızlı yazma özelliğine bu sürümde de yer verilmiş. Alışmak her ne kadar zaman alsada büyük bir kolaylık sunan hızlı yazma özelliğinde kullanıcının parmağını kaldırdığı yöne doğru otomatik olarak kelime oluşuyor. İşlem tamamlandıktan sonra parmağınızı ekrandan çekerek tamamlayabiliyorsunuz.

5- Telefonlar ve tabletler ne kadar gelişirse gelişsin taşıma kolaylığından dolayı şimdilik ekranları sınırlı boyutta kalıyor. Bu sebeple açılan görüntüler daha büyük ekranda izlenilmek isteniyor. Eğer sizde bunu istiyorsanız DLNA seçeneği sayesinde desteklenen TV’lere kablosuz olarak görüntüyü gönderip izleyebilirsiniz.

6- Android 4.2 sürümü ile birlikte gelen diğer bir kolaylık ise kilit ekranına araç çubuğu ekleyebilme. Bu özellik sayesinde kilit açmadan koyduğunuz araç çubukları ile işlerinizi halledebilirsiniz. Mesela koyacağınız müzik çalar ve hava durumu ile kilit açmadan bu araçlara kolayca ulaşmanız mümkün.

7- Ekran koruyucu özelliği ile cihazınız boşta iken istediğiniz fotoğrafların ekranda belirlemesini sağlayabiliyorsunuz. Yada haberleri ve diğer bazı detayların isteğiniz doğrultusunda ekranda çıkmasını sağlamanız mümkün.

8– Tüm bu özelliklerin yanında yeni sürümle beraber gerek tasarım gerekse yazılımsal olarak bazı iyileştirilmelere de gidilmiş. Böylece performans en üst düzeye çıkarılmış.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap