Samsung 30 Ekim 2012, 10:31
nexus 10-1

Samsung Nexus 10’un Özellikleri ve Fiyatı

Google Nexus 7‘nin ardından büyük bir merakla beklenen Nexus 10‘un tanıtımı nihayet gerçekleştir. Performans bakımından üstün özelliklere sahip olmasını beklediğimiz bu tabletin gerçekten de hem performans hemde ekran kalitesi bakımından üstün özelliklere sahip olduğunu tanıtılmasıyla birlikte gördük. 10-inç ekran boyutuna sahip olan bu tabletin ekran çözünürlüğü 2560 x 1600 piksel olarak belirtildi ve bu çözünürlüğe sahip şuanda çok çok az tablet bulunmakta. Fiyat bakımından da Google’ın ucuz politikasının uygulanacağı bu tabletin satış rakamlarının milyonlara ulaşmasını bekliyoruz.

1.7 GHz hızında çalışan çift çekirdekli ARM Cortex-A15 işlemciden güç alan modele ayrıca 2GB RAM destek sunuyor. GPU olarak da Mali-T604 kullanan model en iyi performanslı tabletlerden birisi olduğunu bize kanıtlıyor. En ağır oyunların altından bile rahatlıkla kalkabilecek güce sahip olan bu tablette 10-inç IPL LCD ekran yer almakta. Ayrıca ekranda Corning Gorilla Glass çizilmez camda bulunuyor. Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemini kullanan tablet 16GB ve 32GB olmak üzere iki farklı model seçeneği ile satışa sunulacak tabi bu dahili hafızalara da ek olarak microSD yardımıyla ekleme yapılabiliyor. 5MP arka ve 1.9MP ön kameraya sahip olan tablette 9.000 mAh batarya bulunuyor. Tabletlerin en büyük sorunlarından olan pil sorununun bu tablette halledilmiş olduğunu görüyoruz. 9 saate kadar HD video oynatmaya dayanıklı olan bu tablette ayrıca micro HDMI yuvası da yer almakta. Son olarak 604 gram ağırlığa sahip olan Nexus 10’un NFC desteği de sunduğunu da belirtmek isteriz.

Wi-Fi desteği sunan 16GB’lık Nexus 10 399$’dan 32GB’lık model ise 499$’dan Google Play Store üzerinden 13 Kasım itibariyle Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa, İspanya, Japonya, Almanya ve Avustralya’dan satın alınabilecek.  Ülkemizde de satışına başlanmasını beklediğimiz bu tabletin satış fiyatı ve ne zaman satılmaya başlanacağına dair bir bilgi şimdilik bulunmuyor.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap