Android Haberler 4 Ekim 2012, 21:08
android_istatislikleri_10

Hangi Android Sürümünün Ne Kadar Kullanıldığına Dair Bilgi Yayınlandı

Android işletim sistemi kullanan mobil cihaz sayısı her geçen saat yüzlerce artış göstermekte. Ülkemiz de de en çok tutulan mobil işletim sistemlerinden birisi olan Android’in neredeyse her altı aylık bir döneminde yeni bir sürümü karşımıza çıkıyor. Son olarak sunulan Android 4.1 Jelly Bean güncellemesine sahip olan akıllı telefon modeli sayısı bir elin parmağını geçmeyecek sayı kadar az durumda. Lakin araştırmalar gösteriyor ki Custom ROM olarak tabir ettiğimiz ROMlar sayesinde Android 4.1 kullanan sayısı azımsanamayacak kadar iyi bir rakama ulaşmış durumda. Google’ın sunmuş olduğu bu rapora gelin bir göz atalım.

Eylül ayında kullanılan Android sürümlerinin yüzdesel kullanımı:

  • Gingerbread: %55.8
  • Ice Cream Sandwich: %23.7
  • Froyo: %12.9
  • Eclair: %3.4
  • Honeycomb: 1.9
  • Jelly Bean: %1.8
  • Donut: %0.4
  • Cupcake: %0.1

Android ilk sürümlerinden sayılan Donut ve Cumcake sayısı artık yok denilecek kadar azalmış seviyede. Ayrıca eski istatistiklere göre Android 4.0 ICS sürümünün de oldukça arttığını gözlemliyoruz. Bunun en büyük sebebi ise firmaların sunmuş oldukları Android 4.0 güncellemesi ve yeni çıkan Android telefon ve tabletlerde kullanılan Android sayısındaki artış. Android 2.3 Gingerbread kullanım oranı ise halen %50’nin üstesinde durmakta. bu durumun en büyük sebeplerinden birisi tüm firmaların Android 4.0 güncellemesi sunmaması ve birçok akıllı telefonun Android 4.0 güncellemesini alacak düzeyde performansa sahip olamaması. Tabi bu durumun yanı sıra yeni çıkan bazı akıllı telefonlarda da bu sürümün kullanıldığını belirtmekte gerek var.

Android’in yeni sürümü olan Android 4.1 Jelly Bean sayısı ise ilk aylarında olmasına rağmen %1.8’lik oranla iyi bir yükseliş yakalamış durumda. Ayrıca Samsung’un en çok satan modellerinden birisi olan Galaxy S3 modelinin bu güncellemeyi almaya başladığı şu günlerde bu oranın daha da artacağını düşünüyoruz. Ayrıca yeni sunulan bazı modellerde de Android 4.1 işletim sistemi kullanılabilir durumda.  Muhtemelen sunulacak olan yeni raporda Android 4.1 kullanım oranı hızlı bir şekilde artmış bir durumda olacak.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap