Android Haberler 29 Haziran 2012, 20:54
ios_android

Android 4.1 Jelly Bean ve iOS 6 Karşılaştırması

Bu gün kullanıcılarımıza ne gibi bilgi verelim gibi düşünceye dalmıştık ki, unuttuğumuz büyük bir konunun olduğunu hatırladık. Oda Android 4.1 ile iOS 6 arasındaki farklılıkların neler olduğuydu. Tabi biz bu konu üzerinde ufak tefek araştırma yaptık ama sonuçta Android kullananlar Android’i iOS kullananların da iOS’u bırakacağını pek sanmıyoruz. Bizde kimseye herhangi bir şekilde atıfta bulunmamak için bu iki işletim sisteminin sayısal olarak bilgilerini size sunacağız. Konuda Android 4.1 işletim sisteminden bahsedeceğiz ama Android’in bu sürümünde eski sürüme göre pek bir fark yaratmamakta.

Android ve iOS’un sahip olduğu uygulama sayısı:

iOS: Toplam 650.000 uygulama, bunlardan 225.000’i iPad’a ait.

Android: Toplamda 600.000 uygulama, tabletler için ayrı uygulama yok.

2 işletim sistemine baktığımızda iOS’un iyi bir farkla Android uygulamalardan fazla uygulamaya sahip olduğu görülmekte.

Facebook kullanımı:

iOS 6’ya kadar Facebook entegrasyonu söz konusu değildi. iOS 6 ile birlikte galerilerdeki fotoğrafları rahatlıkla Facebook hesabınızda paylaşabilir, etkinlik oluşturabilirsiniz. Kısacası bilgisayarımızda Facebook üzerinde yapabildiğimiz her işlemi iOS 6 ile birlikte yapabileceğiz.

Android işletim sisteminin en eski sürümlerinde bile Facebook entegrasyonu çok iyi şekilde sağlanmıştı. Android’in yeni sürümü olan Android 4.1 Jelly Bean’da da bu işlem devam ediyor.

Sesle Komut Verme:

iOS denilince ilk akla gelen teknolojilerden olan Siri, iOS 6 ile birlikte daha gelişmiş bir seviyeye ulaştı. Böylelikle Siri ile birlikte spor, sinema ve yemek mekanları hakkında rahatlıkla bilgiler alınabilecek. Ayrıca artık Siri harita uygulamalarında da kullanıma sunuluyor.

Android’in üzerinde uzun zamandır bulunan sesli komut sistemi ne yazık ki pek fazla kullanılmadığı için pek bilinmiyordu. Tabi Android geliştiricileri de Android’in sesli komut sistemini neredeyse Android 4.1 sürümünde baştan aşağı değiştirerek kullanıcıların daha rahat ve bilinçli kullanmalarını sağlamayı hedefledi. Android cihazın sahibinin sesini tanıma özelliğine sahip olacak olan bu yeni sistemin detayları gelecek günlerde daha da netleşecek.

Görüntülü Görüşme İmkanı:

iOS’un aslında en büyük eksilerinden birisi görüntülü görüşme kısmıydı. iOS’un bu alanda sahip olduğu en iyi görüntülü görüşme uygulaması Facetime daha önceleri sadece Wi-Fi üzerinde çalışmaktaydı. Tabi bu durum gelen güncelleme ile 3G üzerinde de görüntülü görüşme imkanını bize sundu. Tabi bu imkan sunulmuş olsa bile sadece iOS-iOS arasında görüşme sunuyor olması en büyük eksilerinden birisi. Tabi bu uygulama dışında daha birçok uygulama ile farklı işletim sistemleri üzerinde görüşme sağlanıyor. Lakin şimdilik hiçbirisi tam stabil olarak çalışmamakta.

Android’in en önemli özelliklerinden birisi olan görüntülü görüşmede, isterseniz bilgisayarınız ile isterseniz de diğer mobil cihazlar ile rahatlıkla görüntülü görüşme yapma imkanına sahipsiniz. Kısacası Android-Windows PC, Android-MAC, Android-iOS, Android-Android arasında görüşme işlemi rahatlıkla yapılabilmekte.

Widget ve Uygulama İconları:

Biraz önce ki başlığımızda iOS’un en büyük eksiği olarak görüntülü konuşmayı belirtmiştik. Lakin o durum kadar uygulama iconları ve widget özelliğinin iOS’da yetersiz olduğunu da belirtmekte fayda var. İlk iOS sürümlerinden bu yana uygulama iconları hep sade olarak kullanıma sunuldu. Bu durum gelen güncellemelere rağmen hiçbir değişiklik göstermedi. Aynı şekilde iOS’da widget özelliği de kötü diyemiyoruz, çünkü hiç bulunmuyor.

Android bu alanda da kendisini üstün kılan mobil işletim sistemleri arasında yer alıyor. Rahatlıkla geliştirilebilen uygulama iconları bulunan Android’de uygulama iconları sayesinde kullanıcılara kısa bilgiler sunulma imkanı da veriliyor. Widget özelliğinin en iyi kullanıldığı mobil işletim sistemi olan Android’e yeni gelen Android 4.1 ile birlikte widget boyutlarını da istediğimiz şekilde ayarlama imkanına sahip oluyoruz.

Şimdilik sizlere belirtebileceğim farklar bu kadar. Tabi bu farkların belki de sayfalar dolusu yazılabileceğini de sizlere belirtmek isterim. Görüldüğü üzere iOS ve Android’in farklı farklı alanlarda liderlikleri söz konusu. Kısaca her alanda lider olan bir mobil işletim sisteminin şimdilik var olmadığını görmekteyiz. Zaten bu durumun olması da çok emek ve nakit demektir.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap