Android Haberler 28 Haziran 2012, 16:31
Android bilgileri

Rakamlarla Android Haziran 2012

Android işletim sisteminin hızla geliştiğini ve yenilendiğini birçok medya aracılığı ile duyar olduk. Peki bu gelişmeler nasıl oluyor? Nasıl bu kadar çoğalma sağlanabiliyor? Bu konuları hiç dikkat ettiniz mi? Sizler için bu yazımızda Android’in bu denli büyümesine ve sahip olduğu sayısal  verilere kısaca bir göz atmaya çalışacağız. Tabi Android işletim sisteminin yanı sıra Google Play Store üzerindeki bilinen sayısal bilgileri de yazımızın konusu içerisinde yer vereceğiz. Bu bilgilerimiz geçtiğimiz gün gerçekleşen Google I/O konferansından alınmıştır.

Android’in bu kadar büyümesinin en büyük sebebi kuşkusuz arkasına aldığı Google desteğidir. Google’ın Android’i satın almasından itibaren oluşan haberler Android’in bu denli başarı sağlayamayacak olduğunu gösteriyordu. Tabi Google çalışanları Android için geliştirdikleri stratejilerini en iyi şekilde uyguladılar ve Android’in bu güne gelmesini sağladılar.

İlk olarak HTC’nin modellerinde karşımıza çıkan Android daha sonraları Samsung modellerinde de görülmeye başladı. Kullanıcıların oldukça beğendiği işletim sistemlerinden birisi olmaya başlayan Android kısa sürede Sony, LG ve yüzlerce firmada kullanılmaya başlandı. Ücretsiz bir yapı olan Android’in geliştirilmesine imkan sunulması için açık kaynak kodlu olması da geliştiricileri cezbeden en büyük nokta oldu. Örneğin, Samsung’un Galaxy S modeline sahibiz ve Samsung’un bize sunduğu orjinal ROM’dan hiç memnun değiliz. İşte burada gelişticilerin geliştirmiş olduğu ROMlar devreye girdi ve ortaya bir anda yüzlerce kullanılabilir ROM çıktı. Bu ROMlar oyun odaklı, iş odaklı veya görünüm/tarz odaklı olarak da sunuldu. Bu ROMlar içerisinde en iyisini seçerek Android cihazımızı donatma keyfi de bize kaldı.

Tabi Android’in en önemli noktası sadece ROMlar değil. Android’in sahip olduğu Google Play Store üzerinde dün açıklanan verilere göre 600.000 uygulama yer almakta. Tabi bu kadar uygulama olması da bizlerin istediğimiz uygulamayı rahatlıkla bulmasını sağlıyor. Özellikle kategorize edilmiş bir yapıya sahip olan Google Play Store’un bizlere iyi kullanım olanağı sunduğunu söylemek isteriz.

Dün açıklanan bilgilere göre 400 milyondan fazla Android cihaz aktivasyonu geçmiş durumda. Bu durum geçtiğimiz sene 100 milyon civarında seyretmekteydi. Yani 1 yılda yaklaşık olarak 300 milyon Android cihaz hayatımıza katıldı.

Sayısal olarak Android:

2012 Haziran ayına kadar aktive edilen Android cihaz sayısı: 400.000.000+

2012 Haziran ayında Google Play Store’da bulunan Android uygulama sayısı: 600.000+

2012 Haziran ayına kadar aylık ortalama indirme sayısı: 1.500.000+

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap