Android Haberler 27 Haziran 2012, 22:15
Android-Jelly-Bean

Android 4.1 Jelly Bean’ın Yenilikleri

Android 5.0 sürümü olması beklenen Jelly Bean, bizi şaşırtarak Android 4.1 olarak geleceğini belirtmişti. Android kullanıcılarını bu durum üzmüş gibi görünse de Android 4.0 sürümü ile arasında oldukça farklar olması bu üzüntülerinin kısa süreli olmasını sağladı. Bu gün tanıtımı gerçekleşen bu yeni Android sürümünün sahip olduğu özelliklere kısaca göz atmaya çalıştık. Android 4.0’dan biraz daha farklı ve sade tasarıma sahip olan Android 4.1 Jelly Bean, bu güne kadar ki sunulan Android sürümleri arasında da en hızlı olarak gösterilmekte.

Android 4.1 Jelly Bean’ın gelmesi ile birlikte performans odaklı Android telefonların ve tabletlerin performans bakımından oldukça üstün olacağını düşünmekteyiz. Yani zaten hızlı olan modeller bu işletim sistemine sahip olduktan sonra hızlarına hız katacaklar.

Yeni sürüm ile gelen arayüz sayesinde sayfa geçişleri mükemmel derecede hızlanmış durumda. 60FPS geçiş hızına sahip olduğu belirtilen Android 4.1 Jelly Bean’ın yeni arayüzün yanı sıra yeni kamera uygulamasına da sahip olduğunu belirtmek isteriz. Yeni kamera uygulaması ile son derece hızlı ve zevkli bir menü yaratıldığı düşüncesindeyiz. Bu uygulama sayesinde artık fotoğraf çekmek daha eğlenceli bir hal alacak.

Performans odaklı yeniliklerin yanı sıra Widget alanları ile ilgili de yapılan en büyük yenilik, tüm Widget alanlarını kendi isteğimize göre ayarlayabilme özelliği. Widget özelliğinin haricinde Android 4.1 ile gelen başka bir yenilik Google Voice’nin oldukça gelişmesi oldu. Bilindiği üzere iOS’un Siri’si oldukça akıcı ve başarılı bir uygulamaydı, lakin Google Voice Siri’yi aratmayacak, hatta Siri’den daha üstün bir duruma gelmiş.

Android 4.1 Jelly Bean ile gelen en büyük yeniliklerden birisi de Google Now isimi yeni bir uygulama. Bu uygulama sayesinde günlük hayatta ihtiyaç duyduğumuz tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Örneğin, anlık trafik bilgisi, maç sonuçları, uçak bileti durumları… Kısacası Google Play Store üzerinde tek tek uygulamalar indirerek bulduğumuz bu özellikler Google Now ile tek bir uygulama olarak Android tablette veya telefonda olacak.
Android’in yeni sürümü hakkında bilinen bilgiler ne yazık ki şimdilik bu kadar ile sınırlı. Gelecek günlerde Android 4.1 ile ilgili gelişen tüm bilgilerden sizleri haberdar edeceğimizden emin olabilirsiniz.

 

 

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap