Android Haberler 21 Haziran 2012, 22:34
android batarya süresini arttırma

Bazı Uygulamaların Kendiliğinden Batarya Tükettiği Görüldü

Yaklaşık 2-3 ay önce ücretsiz olarak sunulan Android uygulamalarda bulunan reklamların aşırı derecede batarya tükettiği belirtilmişti. Purdue Üniversitesi tarafından belirtilen bu haberin ardından şimdi de gene Purdue Üniversitesi tarafından bazı uygulamaların halen aşırı batarya tüketime sebebiyet verdikleri öne sürüldü. Araştırmaya göre bu uygulamalar tam şarj dolu bataryayı 5 saat gibi kısa bir sürede boşaltmakta. Araştırmacıların test ettikleri 187 uygulamanın 42 tanesinde bu sorun görülürken, daha detaylı bir açıklamanın ve bu uygulamaların isimlerinin gelecek hafta sunulacak olan raporda yer alması bekleniyor.

Bu sorunun doğmasının sebebi ise bazı uygulamaların kullanmış olduğu güç denetimi veya wakelock API’yi tam olarak kullanamamasından kaynaklanmakta. Neredeyse dört uygulamadan birisinin yapmış olduğu bu hata yüzünden alt planda çalışan uygulamalar biz istemesek de aşırı derece batarya tüketmekte ve kısa sürede pilin boşalmasını sağlamakta.

Önümüzdeki hafta sunulması beklenen bu rapor sayesinde Google Play Store üzerinde ün kazanmış bazı uygulamaların bu hataya düştükleri görülecek, tabi bu sorununun gelecek güncellemeler ile rahatlıkla çözülebileceğini de belirtmek isteriz. Türk geliştiricilerin de Google Play Store üzerinde oldukça aktif olduğunu düşünürsek, bu hataya düşmemek için gerekli kontrolleri yapmalarını öneririz.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (2)

  1. Faik Emre YILMAZ

    Ne yaparsam yapayım 2 gün gittiğini göremedim telefonumun şarjının 🙂

    Cevapla

Yorum Yap