Android Uygulamalar 20 Haziran 2012, 18:32
Voltage Control Androidsistem-2

Android Tablete ve Telefona Overclock Yapma

Bazı arkadaşlarımız Root işlemini anlatmamdan sonra işlemcinin performansını nasıl arttırabilir gibi sorular yönelttiler. Bende bu sorulardan yola çıkarak sizlere Overclock işleminin nasıl olacağını anlatmaya karar verdim. Bu işlemde önceliğimiz Android cihazımızın Root’lu olduğundan emin olmalısınız. Sizler geçtiğimiz yazımızda Samsung Galaxy S3’e nasıl Root yapıldığını belirtmiştik. Tabi her cihazın Root işleminde farklılıklar bulunmaktadır. Eğer cihazınıza Root işlemi vermişseniz sizleri Voltage Control uygulaması ile nasıl Overclock yapacağınızı anlatacağız. Google Play Store üzerinde ücretsiz olarak sunulan bu uygulamanın nasıl kullanılacağına bir bakalım.

Android cihazımızın Root yetkisine sahip olduğundan emin olduktan sonra Google Play Store üzerinden Voltage Control isimli uygulamayı indirmemiz gerekiyor. Google Play Store üzerinden bu uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

İlk olarak Voltage Control uygulamasını indirdik ve kurduk, şimdi de uygulamadan biraz bahsedelim. Uygulamayı açtığımızda ilk olarak karşımıza General sekmesi gelmektedir. Bu sekme içerisinde yer alan bölümler ve görevleri şöyle sıralanmakta.

Performance : Bu modu seçtiğinizde Android cihazınız yüksek frekansta çalışmaktadır. Bu işlemi seçtiğinizde Android tabletiniz veya telefonunuz daimi olarak tam performansla çalışacağından şarj tüketimi de oldukça yükselecektir. Ayrıca bu sekmeyi seçtiğinizde Android cihazınızın şarjda olduğu durumda kullanmamanızı önermekteyiz. Android cihazda batarya şarj olurken ısı biraz artmaktadır, yüksek performansta da işlemcimiz çok çalışacağı için ısı derecesi oldukça artacağından işlemcinin aşırı ısınıp yanmasına kadar sebebiyet verebilir. Tabi bu durum sadece yaz aylarında veya aşırı sıcak ortamlarda görülebilecek bir durumdur.

Powersave : Bu modu seçtiğinizde cihaz oldukça düşük derecede frekansla çalışacaktır. Bu durumun en iyi tarafı uzun süre pil ömrü sunmasıdır. Eğer sizlerde Android cihazınızı fazla kullanmıyor ve pil ömrünün uzun olmasını istiyorsanız bu sekmeyi seçebilirsiniz. Şunu da belirtmek isteriz ki bu sekmeyi seçtiğinizde işlemci performansı düşeceği için Android cihazımızın da işlemleri biraz yavaş yaptığı görülecektir. Android oyun veya uygulamalarda bu durum gözle görülür bir şekilde hissedilebilir.

Ondemand : Bu en çok kullanılan ve tavsiye edilen modlardan birisidir. Bu mod sayesinde cihaz belirtilen en yüksek frekans ve en alt frekans aralığında işlem yoğunluna göre çalışmaktadır. Kısacası Android oyunlarda işlemci kendisini yüksek frekansa almakta, boş durumlarda da düşük frekansa almaktadır.

General bölümünün hemen sağ tarafında bulunan Voltage kısmında ise işlemciye vereceğimiz Voltajı ayarlayabiliyoruz. Bu kısımda ne kadar Voltaj verirsek işlemci o kadar iyi performansla çalışmakta, lakin pil ömrü de o kadar kısa sürede gitmektedir. Buradan kullanmak istediğiniz seçeneği seçebilirsiniz.

Voltage kısmından sonra bulunan GPU & Charging kısmında ise, Android cihazımızın grafik işlemcisi üzerinde işlemler yapabilmemize olanak sunuyor. Özellikle oyun oynarken Android cihazınız zorlanma gösteriyorsa, bu kısım sayesinde bu durumu biraz daha düşürebilirsiniz. Ben tabletim de veya telefonumda hiç oyun oynamam diyorsanız da GPU’nun performansını biraz düşürebilirsiniz. Bu durum size biraz da olsa pil ömründen kazanç sağlayacaktır.

GPU & Charging bölümünün içerisinde Low power isminde bulunan bölümde Android cihazımızın boş durumda ne kadar güç tüketmesi gerektiğini seçiyorsunuz. High performance bölümünde ise diğer durumun tam tersi olarak Android oyunu açtığımızda ne kadar performansla çalışacağını seçebiliyoruz. Bu hızlarla beraber işlemcide olduğu gibi Voltaj değerlerini de istediğiniz gibi seçme imkanınız bulunmakta.

GPU & Charging bölümünün alt kısmında bulunan Charging sekmesinde ise Android cihazımızın şarja takıldığında ne kadar akım alması gerektiğini ayarlıyoruz. Bu durumu arttırdığımızda cihazımız daha hızlı şarj olacaktır. Azalttığımızda ise tam tersi durum söz konusudur.

Device info isimli bölümde ise, isminde de anlaşılacağı gibi Android cihazımızın donanımsal ve yazılımsal bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında Android cihazımızın sahip olduğu özellikleri rahatlıkla görebilirsiniz.

About bölümünde ise, Voltage Control uygulaması hakkında bilgiler yer almaktadır. Ücretli sürümü de bulunan Voltage Control uygulamasını bu bölümden satın alabilirsiniz.

Dipnot!: Sizlere tanıtmış olduğumuz  Voltage Control isimli bu uygulamadan oluşabilecek problemlerden hiçbir şekilde sitemizin sorumlu olmayacağını belirtmek isteriz. Sizlere tanıttığımız Voltage Control uygulaması sadece Android cihazımızın özelliklerini daha iyi kullanma amacı ile geliştirilmiştir. Bu amacı aşırıya kullanmak Android telefona veya tablete sorunlar doğurabilir.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (5)

 1. canberk kandemir

  Android işletim sistemi ile keşke daha önce tanışsa idim diyorum. Bunu sizin sayenizde söylüyorum çünkü paylaşımlarınız ile gerçekten sisteme hayran kaldım.

  Cevapla
 2. gökyel baklan

  Gördüğüm en geniş Android uygulama arşivi bu sitede. Hem geniş hemde ayrıntılı açıklaması olan uygulama sayfanız sayesinde ihtiyacım olan her şeyi kolayca bulabiliyorum.

  Cevapla
 3. berat tuğrul

  Android kullanım kolaylığı, ücretsiz olması ve uygulamaları ile olduka iyi ancak birde arada bazen çalışmayan uygulama sorunları ile karşılaşmasak çok daha iyi olacak diye düşünüyorum.

  Cevapla
 4. Hakan

  Merhaba galaxy s3 root overclock vb full anlayan birisi olarak iyi okuyun sonra overclock yerse yapın 1,4 standart halı ıle 34-36 derece ısıda calısır 1,6 overclock ta ise 44 derece 1,8 de ise 62 derece kadar cıkıyor ayrıca 1,6 da en fazla 10 dk calısmakta ıslemcı ısındıgı ıcın kilitlenmektedir. Kilitlendiginde asırı ısınmakta hemen bataryayı cıkarmazsanız ıslemcıyı elınıze alırsınız 1,8 konusmuyorum bile 1,8 için zaten bazı kerneller izin vermektedir. Cihaz zaten 1,4*4 5,6 Ghz istediğiniz işlemi yapmaya müsaittir. Overclock yapmayınız unutmayınızkı soğutma işlemi telefonlarda yoktur. Bilginize

  Cevapla
 5. Barkın

  Android uzmanı olarak overclockla ilgili birkac biseyden bahsedecegim.
  Overclock cihaz saniyedeki ghz hızını yükseltmek,downclock ise saniyedeki ghz hızını düşürmek demektir.Aslında overclock olayını tam performansla çalışan kernel ve rom ile uygulamalısınız.Ornegin cm tabanlı romlar bu konuda size yardımcı olabilir.Overclock riskli bir islemdir.Çünkü aslında siz telefonu hızlandırayım dersiniz ama telefona bir anda overclock yuku verirseniz telefonun anakartinin yanmasi olasidir.Size tavsiyem governor gibi ayarları setcpu gibi bir programdan kontrol etmeniz daha mantikli olur.Bu tip programlar gpu’yu da kontrol etmenize olanak tanır.Bu yuzden daha risklidir.O yuzden sadece islemci saat hızını kontrol eden programları cihazınıza yukleyin

  Ve onemli bir uyari daha;
  Overclock v.b programlar root erisimi gerektirir.Cihazı garanti dışına çıkarırsınız.

  Cevapla

Yorum Yap