Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhabalar, bu gün bir kullanıcımızdan gelmiş olan biz yazı ile karşınızdayız.  Kullanıcımızdan gelen bu makalemizde sizlere bulut depolama teknolojisi hakkında kısaca bilgi verip internet devi Google‘un yeni çıkan Google Drive sistemini anlatacağız. Makalemizde başlıca bahsedeceğimiz alt başlıklar şunlar olacak:

 • Google Drive nedir?
 • Google Drive’ın özellikleri nelerdir?
 •  Google Drive’a nasıl kayıt olunur?

Google Drive Nedir?

İnternete yön veren Google yakında zamanda bulut depolama alanında yeni bir servisle karşımıza çıktı. Google Drive adı verilen bu sistem ile tüm bilgilerinize, belgelerinize sanal ortamdan ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Sistem mantık olarak bir nevi sizin yanınızda olmayan USB belleğiniz görevini görüyor.  Aynı USB belleğe belge atar gibi dosyalarınızı sanal ortama aktarıyor ve lazım olduklarında internet olan her yerden onlara ulaşım sağlayayabiliyorsunuz.

 Google Drive’ın özellikleri nelerdir?

 • 5 gb dosya kapasitesinin ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunulması
 • 25 gb depolama alanının aylık 2.49 dolar gibi uygun bir fiyata satılması.
 • Rakiplerinin 5 katı büyüklüğünde yani 10 gb tek parça dosyayı depolama alanına yüklemeye izin vermesi.
 • Profesyonel kullanım için ücretli olarak kapasitesinin artırılabilir olması
 • Gmail, Google Plus gibi diğer Google servisleri ile entegre olarak çalışabilmesi.
 • Hem web arayüzü ile hemde bilgisayar programı ile ulaşımın sağlanabilmesi.
 • Android sistemi için geliştirilmiş uygulamasının bulunuyor fakat aynı şeyi iPhone ve Windows Mobile için söylemek mümkün değil. Ancak Google’un bu mobil sistemler içinde hazırlıklarının olduğu biliniyor. Yakın zamanda tüm mobil işletim sistemlerine hizmet verilebileceğini söylemek yanlış olmaz sanırım.
 • Kullanıcı dostu olarak kolay kullanıma sahip olması.
 • Tek negatif özelliği hala Türkçe dil desteğinin verilmemiş olmasıdır. Fakat üstte de bahsettiğim gibi bu eksi özellik basit kullanımından dolayı çok hissedilmiyor.

 Google Drive’a nasıl kayıt olunur?

Google Drive servisine kayıt olmak için öncelikle bi Google hesabı almamız gerekli. Eğer mevcut bir Google hesabınız varsa  buraya tıklayarak bir kaç basit adımda servise kayıt olup kullanmaya başlayabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra ister Android telefonunuz için hazırlanmış uygulamanızı indirip telefon üzerinden isterseniz de buradan bilgisayar için olan programı indirip bilgisayar üzerinden bağlanıp dosyalarınızı aktarmaya başlayabilirsiniz.

Sonuç:

Google Drive ücretsiz olarak tüm kullanıcılarına 5 gb depolama alanı vermesi ve arkasında Google gibi bir internet devinin olması ile bulut depolama alanında oldukça iddalı  olacak gibi.  Sizde uygulamayı deneyip görüşlerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz

----

Yazar Bilgileri

Aliq aliq90@hotmail.com
MEB Bakanlığına Bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde V.H.K.İ. olarak çalışıyorum. Ayrıca boş zamanlarımda hobi olarak Androidsistem.net sitesinde yazılar yazarak sitemizde yardım bekleyen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışmaktayım.Google

Telefon Karşılaştırıcı (Beta)

Bu aracımız sayesinde sizlerde bu sistemin içerisinde yer alan Android telefonları rahatlıkla karşılaştırabilirsiniz. Bu karşılaştırma aracımız sadece teknik özellikleri içermektedir. Bu sebepten karşılaştırmalarda diğer etkenleri de göz önüne almanızın önemli olduğunu belirtelim.

YAZI HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİRİN

YAZIYA YORUM YAP

Androidsistem.net Hakkında

Android hakkında yeni çıkan Android telefonları, Android tabletleri inceleyen Android uygulamalar hakkında sizlere günlük olarak veriler sunan Androidsistem.net sitemiz sizlerin aracılığı ile daha iyiye daha çok kişiye ulaşmayı amaçlıyor.

"Androidsistem.net, Android adına her şey burada."

Androidsistem.net'i Takip Edin!

Androidsistem.net'i aşağıdaki sosyal ağlar üzerinden takip edip, destek olabilirsiniz.


Androidsistem.net'i takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.