Samsung Galaxy S2’ye Android 4.0 Kurulumu

Merhabalar, bu yazımızda sizlere Samsung’un en çok satan akıllı telefonlarından birisi olan Galaxy S2’ye Android 4.0’ı kurmayı anlatacağız. Kurulum sırasında yapmanız gereken tüm işlemleri sırayla sizlere belirtiyoruz, bu işlemleri sırası ile uyguladığınız sorunsuz bir şekilde Galaxy S’niz Android 4.0 sürümüne kavuşmuş olacaktır. Haydi o zaman fazla bekletmeden işlemlerimize geçelim.


Öncelikle bu yapacağınız işlemin belirttiğimiz şekiller dışında yapıldığında telefonunuza zarar verebileceğini unutmayınız. Bu işlemler sırasında telefonunuzda oluşabilecek hiçbir sorundan sorumlu olmadığımızı belirtmek isteriz. Eğer riske girmek istemiyorsanız bu işlemleri yapmadan 1 ay kadar süre bekleyerek Kies ile bu güncellemeyi alabilirsiniz. Fakat yaptığımız işlemlerin bu zamana kadar hiçbir şekilde sorun çıkarmadığını da belirtmek isteriz. Yaptığımız bu işlemler sonucunda Samsung Galaxy S2 telefonunuz Android 4.0.3 sürümüne kavuşmuş olacaktır. Bu sürüme kavuşan Galaxy S2 telefonunuz hiçbir şekilde garanti dışı kalmayacaktır. Çünkü sizlere sunduğumuz dosyalar Samsung’un orjinal dosyalarıdır.

Şimdi işlemlerimize sırası ile başlayalım.

İşlemlere başlamadan önce belirtmek isteriz ki bu işlemler sonunda telefonunuz tamamen yeni bir ROM’a kavuşacaktır. Bu sebepten dolayı içerisindeki kullandığınız tüm verilerinizi yedeklemeyi öneririz. Ayrıca işleme başlamadan önce lütfen SIM kartınızı ve microSD kartınızı çıkarmayı unutmayınız.

1) İlk olarak telefonumuza atmamız gereken dosyalarımızı indirmemiz gerekiyor. Bu linki kullanarak telefonumuza atacağımız dosyayı indirin. İndirme işleminden sonra indirdiğiniz dosyayı herhangi bir klasöre çıkartınız.

2) 1. işlemimizi geçtikten sonra telefonumuza ROM’u atabilmek için gerekli olan program olan Odin’i indirmemiz gerekiyor. Odin’i bu linki kullanarak indirebilirsiniz.

3) Kuruluma başlamadan önce telefonumuzdaki gerekli ayarları yapmamız gerekiyor. Menüden ayarlar > geliştirici > sekmelerini takip ederek USB Hata ayıklama modunu aktifleştirmemiz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra 4. adımımıza geçebilirsiniz. Yandaki resme bakabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

4) Bu adımımızda indirmiş olduğumuz Odin’i çalıştırıyoruz. 

5) Odin’i çalıştırdıktan sonra Galaxy S2’mizi dowlanding moduna almamız gerekiyor. (Yani ROM’u alabilme modu) Bu moda almak için şu sırayı takip edin. Güç düğmesi, ses kısma düğmesi ve home tuşuna aynı anda basmanız gerekmekte. Karşınıza Warning yazılı bir ekran çıktığında ses açma tuşuna basınız. Bu işlemden sonra aşağıdaki resmi görmeniz gerekmektedir.

6) Artık indirmiş olduğumuz Android 4.0.3 ROM’unu telefonumuza yüklemeye hazırız. Bu işlem sırasında lütfen USB kablosunu ne şekilde olursa olsun telefonunuzdan çıkarmayınız. Downloading modunda olan telefonumuzu USB kablomuz ile bilgisayara bağlıyoruz. Bilgisayarımıza bağladığımız anda Odin programında sol üst kısmın sarı olduğunu görmemiz gerekiyor (ID:COM kısmı) Eğer bu kısmı gördüyseniz ROM’u telefonumuza atma işlemine geçebiliriz. Aşağıdaki resimden bahsettiğimiz kısmı görebilirsiniz.

7) Bu işlemimizde Odin programındaki PDA butonunu tıklamamız gerekiyor. Bu butonu tıkladıktan sonra indirip sıkıştırılmış dosyadan çıkardığımız dosyamızın içerisinde bulunan I9100_SEB_I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ.tar isimli dosyayı seçiyoruz.

8) 7. işlemden sonra Start butonuna tıklıyor ve yaklaşık 5Dk’lık bir süre bekliyoruz. Bu esnada telefonumuza hiçbir şekilde müdale etmememiz gerekmekte. Lütfen sabırlı bir şekilde bekleyiniz. İşlemin ilerleyişini Odin ekranının da ve telefon ekranın dan takip edebilirsiniz. Bu işlemin bitmesinin ardından telefonumuz yeniden açılacaktır.

9) 8. işlemimiz sona erdikten sonra telefonumuz ile bilgisayarımız arasındaki USB kablosunu söküyoruz ve telefonumuzu kapatıyoruz. Bu işlem telefonumuzu temizlemek maksadı ile yapılmaktadır. Bu işlemi yaptığımızda telefonumuz daha sağlıklı bir şekilde çalışacaktır. Telefonumuzu kapattıktan sonra Ses açma, home tuşu ve power (açma kapama) tuşuna basılı tutuyoruz. Bu işlemden sonra karşımıza çıkan kurtarma kipine giriyoruz ve orada bulunan “Wipe data/factory reset” ve “Wipe Cache partition” işlemlerini sırası ile uyguluyoruz. Bu işlemlerimiz bittikten sonra telefonumuzu yeniden başlatıyoruz ve Android 4.0.3 ROM’umuz hayırlı olsun.

Bu işlemlerimiz sonrasında Galaxy S2 telefonunu ROOT‘lamak isteyen kullanıcılarımız bu linki kullanarak geri kalan işlemleri yapabilirler. Bu ROOT işleminin telefonunuzun Garanti Kapsamı dışında bırakacağını unutmamanızı isteriz. Bu yazının hazırlanmasında http://shiftdelete.net yazarlarından olan Tolga Küçükyılmaz’ın yazısından yararlanılmıştır. Orjinal yazıyı görmeniz için bu linki kullanabilirsiniz.

Eğerki bu işlemleri ben yapamam diyen kullanıcılarımız varsa hiç merak etmesinler. Yaklaşık 1 aya kadar Android 4.0.3‘ün ülkemizde Kies ile kuruluma hazır olmasını bekliyoruz.

----

Yazar Bilgileri

Aliq aliq90@hotmail.com
MEB Bakanlığına Bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde V.H.K.İ. olarak çalışıyorum. Ayrıca boş zamanlarımda hobi olarak Androidsistem.net sitesinde yazılar yazarak sitemizde yardım bekleyen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışmaktayım.Google

Telefon Karşılaştırıcı (Beta)

Bu aracımız sayesinde sizlerde bu sistemin içerisinde yer alan Android telefonları rahatlıkla karşılaştırabilirsiniz. Bu karşılaştırma aracımız sadece teknik özellikleri içermektedir. Bu sebepten karşılaştırmalarda diğer etkenleri de göz önüne almanızın önemli olduğunu belirtelim.

YAZI HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİRİN

YORUMLAR

 1. 08 Eylül 2013, 01:22

  link yeniler misiniz ?????? not found dio

  Cevapla
 2. 26 Eylül 2012, 23:44

  Super bi telefon

  Cevapla
 3. 26 Eylül 2012, 23:44

  Reha ayhana katilmiyorum onun becer iksizligi :D

  Cevapla
 4. 22 Mayıs 2012, 01:35

  cok tesekkürler süper oldu

  Cevapla
 5. 16 Mayıs 2012, 15:49

  ben ayarlar bölümünden hiçbir şekilde geliştirici bölümünü bulamıyorum daha önce de (3 ay kadar önce) bu site sayesinde 2.3.4 e yükseltmiştim. kies ten zaten hep aynı 2.3.4 güncellemesini, indirmeyi denediği için burdan güncellemek istedim ancak 3. adımı yapamadım yardım ederseniz sevinriim. saygılarımla

  Cevapla
  • 17 Mayıs 2012, 01:06

   Bence gözünüzden kaçıyordur. Eğer yakınınız da Samsung servisi var ise ücret almadan size ROM kurulumunu yapacaklardır.

   Cevapla
 6. 22 Nisan 2012, 01:20

  Ssmsung galaxy s 2 ler icin android 4.0 kuruluminu bircogunun tek basarmasinin zor olacagina inanikiyor..0.4 kurulumunun bir teknik olay olmasi bakimindan telefon teknisyenlerine ihtiyac duyulmadi bence kacinilmazdir..gakaxy 2 cikerin bircogu kara kara dusunmeye basladi bile..0.4uyulamadi icin kullanicikars yol ve yon gosterilmesi bekleniyor..bence onemli bir konu .her tlf kullananin o.4 kurulumunu bassrabilecegi diye bir kural yok.

  Cevapla
 7. 16 Nisan 2012, 10:43

  çok güzel paylaşım elinize sağlıkk :)

  Cevapla
 8. 16 Nisan 2012, 08:36

  Cok tesekkurler arkin telini yukselttik sayede

  Cevapla

YAZIYA YORUM YAP

Androidsistem.net Hakkında

Android hakkında yeni çıkan Android telefonları, Android tabletleri inceleyen Android uygulamalar hakkında sizlere günlük olarak veriler sunan Androidsistem.net sitemiz sizlerin aracılığı ile daha iyiye daha çok kişiye ulaşmayı amaçlıyor.

"Androidsistem.net, Android adına her şey burada."

Androidsistem.net'i Takip Edin!

Androidsistem.net'i aşağıdaki sosyal ağlar üzerinden takip edip, destek olabilirsiniz.


Androidsistem.net'i takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.