Android Tablet 16 Mart 2012, 15:47
Aakash_tablet

Dünyanın En Ucuz Tableti “Aakash”

Ülkemizde başlatılmış olan Fatih projesi gibi bir proje de Hindistan üzerinde başlamış durumda. Bu proje dahilinde Hindistan devletinin de desteği ile üretilen bir tablet dünyanın en ucuz tableti oldu. 40 dolar bile olmayan fiyatının özellikler bakımından küçümsenemeyecek kadar iyi olduğunu vurgulamak isteriz. Aakash veya Aakash 2 ismi verilecek bu tabletin Android 2.2 işletim sistemi ve 700MHz işlemcisi ile gelmekte.

DataWind firması tarafından üretilecek olan bu tabletin sahip olduğu özellikler aşağıda sıralanmaktadır.

 • 700MHz tek çekirdekli Cortex A8 işlemci
 • Android 2.2 işletim sistemi
 • 512MB RAM
 • 7-inç kapasitif dokunmatik ekran
 • Google Play Store
 • 3200 mAh batarya
Aakash’ın sahip olduğu 3200 mAh bataryası sayesinde 3 saate kadar kullanım süresi sunduğu açıklanan haberler arasında. Hindistan Hükümeti’nin ülkemizde başlatılan Fatih projesi gibi kendi ülkelerinde gerçekleştirmeye çalıştıkları proje dahilinde bu üründen 100bin adet (ilk etap) üreterek öğrencilere sunmayı hedefliyorlar. Tabi ki bu projenin gerçekleşmesi için en azından 5-6 yıl gibi bir süre gerekmekte.
40 dolara sunulan bu tabletin sahip olduğu özelliklere baktığımızda birçok tablet üreticinin ne kadar pahalı üretim yaptığını düşünebilirsiniz. Tabi ki belirtmek isteriz ki 40 dolar olarak satışa sunulacak Aakash tabletinin fiyatının böyle olmasının en büyük sebeplerinden birisi Hindistan Hükümeti’nin yürütmekte olduğu proje için verdiği maddi destektir.
Aakash’ın Hindistan üzerinde nisan ayında satışa çıkacağını da sizlere belirtmek isteriz. Bu şekilde ucuza üretimi gerçekleşen tabletlerin ülkemizde de gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (1)

 1. ilter veziroglu

  Dunyanin en ucuz ve kaliteli bircok ozellikleriyle diger tabletlerden farkli yani oni one cikariyor.ilgi girrcege benziyor.

  Cevapla

Yorum Yap