Android Haberler 6 Mart 2012, 17:43
android-virüsü

Virüslerin Yeni Hedefi: Android

Android, kullanıcılara sunulduğu ilk günden beri oldukça popüler ve kullanışlı bir mobil işletim sistemi oldu. Tabi ki böyle olmasının en büyük sebeplerinden birisi ücretsiz olarak sunulmasıydı. Ayrıca Android’in açık kaynaklı olması sebebiyle birçok geliştirici tarafından seçildiği verilerle görülmekte. Tabi ki bu kadar olumlu yanlarının dışında Android’in virüslerle başının belada olduğunu da belirtmekte fayda var.

F-Secure’ün yaptığı açıklamalar doğrultusunda 2011 yılı içerisinde en çok Android’e virüs akımı yaşandığı görülüyor. Tabi ki bunu en önemli sebeplerinden birisi de Android’in sahip olduğu kullanıcı kitlesi olarak düşünülebilir. Her gün üretilen binlerce Android telefon sayesinde Android işletim sistemi dünya çapında tabiri caizse jet hızı ile yükseliyor.  Bunların yanında Android Market üzerindeki Android uygulamaları ve Android oyunlarının sayısı da her geçen gün yükselmekte. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı virüs yazılımcıları Android’e karşı düzenledikleri saldırıları arttırmaktalar.

F-Secure’ün raporuna göre 2004 yılından bugüne kadar farklı mobil işletim sistemleri için 710 tehdit bulduğunu açıklandı. F-Secure, bunların 525 tanesinin Nokia’nın Symbian’ı hedef aldığını belirtiliyor. Tabi ki bu zamanlar Nokia’nın oldukça popüler olduğu 2004-2008 yılları arasındaydı. Şimdi bunu bu mantıkla düşünmek istersek, zamanımızın en popüleri olan Android’in aynı Symbian gibi virüslerle başının dertte olduğunu söyleyebiliriz. F-Secure’ye göre Android bu zamana kadar 125 tehlikeli yazılımla karşı karşıya kalmış. Bu yazılımların Android telefona bulaşmasında ki en büyük etkenler Android Market üzerinde bilmediğimiz Android oyun ve Android uygulamalar indirmekten kaynaklanmakta.

Sizlere daha önceki yazılarımızda da sıkça belirttiğimiz gibi lütfen Android telefonunuza Android uygulamaları veya Android oyunları yüklemek isterseniz Android Market’i kullanınız. Tabi ki Android Market içerisinde de bazen virüsler yer alabiliyor. Bu sebepten dolayı popüler ve puanlaması iyi olan uygulamalar dışında yükleme yapmayınız.

Yazar Bilgileri

Ali ÖZ aliq90@hotmail.com
Hobi olarak Android teknolojileri ile ilgilenmekteyim. Kendim için edinmiş olduğum bilgileri sizlerle paylaşmakta aynı zamanda Android oyun ve Android uygulamalarının en son sürümlerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (2)

  1. ilter veziroglu

    Virusler kullanicilar icin korkulu ruya.Bu konuda hep tedirginlik yasiyoruz.gerci telefonumuza virus korums programi indiriyoruz ama yine de tedirginlik yasiyoruz.kotu emelli kisileri kiniyoruz bu yuzden

    Cevapla
  2. ilter veziroglu

    Viruslerin androidleri hedef almasi galaxy kullanicilari da uzuyor.ancak galaxy s2 deki viruslerin mevcudiyetini otomatik olarak uyarmasi buyuk olcude koruma sagliyor.virus uygulamalari da buna destek sagliyor.Android galaxy telefonlarinin bu ozelligi diger marka telefonlarina karsin fark yaratiyor ve onemiini artiriyor

    Cevapla

Yorum Yap