2.el Android Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Herkes bütçesine göre telefonlar almaya çalışıyor. Kimisi kendine güveniyor yüksek fiyatlarda çok iyi özellikleri bulunan telefonlar alıyor. Kimileri ise kısıtlı bütçe ile en ideal telefonlara sahip olmak istiyor. Sizin için 2. el telefon alımında dikkat edilen noktaları inceledik.

Herkesin hayali güzel bir teknolojik alete sahip olmaktır. (Ya da benim hayalim böyle) Herkes teknolojik aletlerden etkilenir bu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bizde bu teknolojin nimetlerinden olan Android cep telefonlarının nasıl 2. el olarak alınabileceğini sizler için ele aldık.

En önemli kısım imei sorgulama kısmı:

Telefonu beğendiniz ama kaçak olup olmadığını veya çalınmış sonradan imei değiştirilmiş olup olmadığını öğrenmek için yapacağınız en iyi işlem Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu’nun imei sorgulama sayfasıdır.

Bu sorgulama sonucunda almak istediğiniz telefonla ilgili gerekli bilginin bir kısmını almış olacaksınız.

Buyrun linki: İmei Sorgulama

İmei sorgulamamızı yaptık şimdi sıra  telefonun garanti durumu. Alacağınız telefonun garantili olup olmadığını mı öğrenmek istiyorsunuz. Alacağınız kişiye hangi firmadan garantili olduğunu sormanız yeterli olacaktır. Her garanti firmasının kendilerine ait sitelerinde garanti sorgulama menüleri bulunmaktadır. Bu sorgulamalar sonucunda gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu işlemler aslında Hukuki işlemler olacak geçebilir. Bu sonuçlardan yararlanılarak içimizin rahat etmesini sağlayabiliriz.

Geldik telefonunun fiziki durumuna. Dışarıdan bakıldığında nasıl göründüğü en önemli noktalardan birisidir. Telefonu elimize aldığımızda göze çarpan çizik, çatlak gibi sorunlarının olup olmamasına dikkat etmemiz gerekmektedir. 2. el telefon olduğu için bunların olması normal karşılanabilir fakat bu sorunlar bazen donanımlara zarar vermektedir. Bunu da dikkate almak gerekir.

Daha sonra ekranı kontrol etmekte fayda vardır. Ekranında kaliteli bir resim açarak inceleme yapmamızda fayda var. Açtığımız resim net görünüyor mu yada görüntüsünde bozukluk var mı, ölü piksel var mı gibi sorguları kafamızda yapmamızda fayda vardır.

En önemle vurgulayacağımız noktaya geldik!.

Telefonu elimize aldık ve vidalarına dikkat etmemiz gerekiyor. Herhangi bir vidasında aşınma gibi bir sorun söz konusu ise o telefon tamir görmüş demektir. Eğer size satıcı kişi garantilidir derse ve tamiri garantide gördü derse sorun yok. Fakat garantili tamir görmedi gibi bir ibare kullanırsa. Biliniz ki garantisi dışındaki bir yerde tamir görmüştür bu sebepten garanti dışı kalacağı büyük ihtimaldir.

Bütün bu uyarılara dikkate aldık hepsinden güzel sonuçlar aldığımız telefonun şimdi ki inceleneceği uygulama şöyledir.

Telefona sim kartınızı takınız.

Arama yapınız, aranma yapınız (yani o telefona takılı hattı arayınız).

Arama yaparken tuş takımının basıp basmadığı, gelen giden sesin netliğini dikkate alınız.

Hafıza kartı yeri varsa, hafıza kartını sağlıklı çalıştırıyor mu.

Şarja takıldığında şarj oluyor mu.

Sim kartı taktığımız da sim kartı görüyor mu şebeke alıyor mu.

Telefonun özelliğinde olan bütün foksiyonları sorunsuz çalıştırıyor mu. ( Bluetooh, Wirelles gibi)

Bu gibi basamakları deneyerek almakta bize göre büyük bir fayda vardır.

Eklemek istediğiniz bir konu olursa yorum yazmanız yeterlidir. Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Umarım size yardımcı olabilmişimdir.

 

----

Yazar Bilgileri

Aliq aliq90@hotmail.com
MEB Bakanlığına Bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde V.H.K.İ. olarak çalışıyorum. Ayrıca boş zamanlarımda hobi olarak Androidsistem.net sitesinde yazılar yazarak sitemizde yardım bekleyen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışmaktayım.Google

Telefon Karşılaştırıcı (Beta)

Bu aracımız sayesinde sizlerde bu sistemin içerisinde yer alan Android telefonları rahatlıkla karşılaştırabilirsiniz. Bu karşılaştırma aracımız sadece teknik özellikleri içermektedir. Bu sebepten karşılaştırmalarda diğer etkenleri de göz önüne almanızın önemli olduğunu belirtelim.

YAZI HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİRİN

YORUMLAR

 1. 03 Eylül 2011, 21:22

  hocam güzel bir android almak istiyorum,elimde 5800 xm var…aradaki fiyat farkı ne olur takas için

  Cevapla
  • 01 Aralık 2011, 22:07

   5800 nokia nın cıkarmıs oldugu serılerde en ıyısıydı ama yorumlarda gördün okudun android olayı bitirdi nokia out samsung htc iphone out diyeceğim 5800 takasa yada satısa cıkar bırtane android işletim sistemli cihaz edin ok 5800 bir sure sonra dokunmatık anlamında vıda yada civi tasımanı saglıcak:):):):))) 225 tl 200 tl okut 400 ekle huwai al süper cıhaz 2.2 usa apple gibi yabana atma cihaz güzel oki incele huwai x5 ido saygılar ………teknolojı paylasınca güzel…

   Cevapla
 2. 30 Ağustos 2011, 20:19

  Nedense fazla ilgimi çekmiyor mobil işletim sistemleri. Bana konuşan telefon yetiyor. Sadece konuşsun yeter. :)

  Cevapla
 3. 30 Ağustos 2011, 05:44

  Evet şakası bile gerçek olma yolunda ilerlemekte. Android çıktığı zamandan bu güne kadar en çok hızla gelişen ve tercih edilen mobil işletim sistemi. Bunun bir diğer göstergesi Android Market’teki uygulamalar ve sayıları. Her geçen dakika neredeyse 1 yeni uygulama geliyor.

  Cevapla
 4. 29 Ağustos 2011, 21:41

  androidsiz telefonu olana kız vermicekler böle giderse:)

  Cevapla
 5. 29 Ağustos 2011, 19:12

  özellikle elektronik bir alet alıyorsam mutlaka 1. el ve garantili almaya çalışırım.takıntım var hele de telefonda.bir arkadaşım yepyeni telefonu tuvalete düşürüp sonra çıkardı,kurulamışlar falan çalıştı.sonrada sattı!o telefonu alan kişi olmak istemezdim. o günden beri takıyorum 1. ele. ama bu androidlerde çok pahalı,malesef 2. el almak gerekebilr.
  ve illaki 2. el alınacaksa uyarılarınız dikkate alınmalı güzel noktalara değinmişsiniz.

  Cevapla
 6. 29 Ağustos 2011, 16:31

  evet ne yazık ki öyle Android kullanıcıya gösterdiği özelliklerden dolayı her zaman gözde bir işletim sistemi olacağını gösteriyor.

  Cevapla
 7. 29 Ağustos 2011, 15:32

  şaka maka nokiayı geride bıraktı bu android

  Cevapla
 8. 29 Ağustos 2011, 10:30

  çok yararlı bir bilgi oldu çok teşekkür ederim

  Cevapla
 9. 29 Ağustos 2011, 10:05

  çok yararlı oldu teşekkür ederim

  Cevapla

YAZIYA YORUM YAP

Androidsistem.net Hakkında

Android hakkında yeni çıkan Android telefonları, Android tabletleri inceleyen Android uygulamalar hakkında sizlere günlük olarak veriler sunan Androidsistem.net sitemiz sizlerin aracılığı ile daha iyiye daha çok kişiye ulaşmayı amaçlıyor.

"Androidsistem.net, Android adına her şey burada."

Androidsistem.net'i Takip Edin!

Androidsistem.net'i aşağıdaki sosyal ağlar üzerinden takip edip, destek olabilirsiniz.


Androidsistem.net'i takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.